V pátek byla ve sněmovně schválena norma o dlouhodobém ošetřovatelském volnu, kterou prosazovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Poslanci návrh přijali poměrně rychle a odmítli i dva pozměňovací návrhy: nutný souhlas zaměstnavatele s volnem a také povinnost, aby musel dotyčný bydlet s ošetřovaným v jedné domácnosti.
Česká republika patří v Evropě k těm zemím, ve kterých se o své nemocné nejbližší starají rodinní příslušníci. Podle argumentů je domácí péče pro stát levnější než péče institucionální. Náklady na dávku jsou odhadovány na 350 korun denně na osobu, náklady dlouhodobě nemocných v léčebně se pohybují kolem 1300 Kč (zdravi.euro.cz).
Zákon by měl pomoci lidem, kteří se musejí dlouhodobě postarat o členy vlastní rodiny, což je na nějaký čas vyřadí z pracovního procesu. „Dnes ve společné domácnosti se svými příbuznými bydlí minimum lidí. A když se chce ta širší rodina postarat o svého blízkého, tak jim v tom nebudu bránit, ale naopak jim k tomu vytvořím podmínky,“ komentovala Marksová.
Lidé se tak budou moci o nemocného starat až 90 dní a bude jim vypláceno 60 procent mzdy, tedy stejně, jako kdyby byli na nemocenské. V původní důvodové zprávě se píše: „Předpokládá se, že doba 90 kalendářních dnů je dostatečně dlouhá pro to, aby došlo ke zlepšení zdravotního stavu ošetřované osoby, nebo aby rodina nastalou situaci vyřešila za pomoci jiných k tomu určených sociálních systémů. Například při poskytování formální péče, půjde-li o osobu, jejíž zdravotní stav je chronický, dlouhodobě nepříznivý a zhoršující se.“
V péči se mohou příbuzní střídat, podmínkou zůstává, aby jejich blízký před péčí strávil alespoň týden v nemocnici.
Novela v původní podobě počítala s podmínkou čerpání volna se souhlasem zaměstnavatele. Některé strany totiž upozorňovaly na to, že dlouhodobý výpadek zaměstnance může mít dopad na jeho zaměstnavatele. Tento návrh však v plném znění nakonec neprošel. Zaměstnavatel může s poskytnutím volna nesouhlasit jen z vážných provozních důvodů.
Hospodářská komora tuto novinku kritizovala, znamená to podle ní zátěž pro zaměstnavatele i pro daňové poplatníky. Dávka má stát přijít na více než dvě miliardy korun.
Proti návrhu bylo hnutí ANO, podpořili jej pouze tři jeho poslanci. Pro návrh zvedli ruku zástupci ČSSD a KDU-ČSL a opozičních KSČM a Úsvitu. Zákon tak prošel hlasy 78 ze 132 přítomných poslanců (ČTK).
„Ošetřovatelské volno problém dlouhodobé péče neřeší, po třech měsících budou lidé znovu řešit, co s nemocným příbuzným. My jsme prosazovali spíše než nárok na dlouhodobé volno to, aby lidé pečující o své blízké dostávali něco na způsob platu, z čehož by odváděli zdravotní a sociální pojištění. Něco jako pěstouni,“ řekl k normě poslanec ODS Vladislav Vilímec (aktuálně.cz).