V souvislosti s táním ledovců v arktické oblasti výrazně slábne proudění v Atlantiku. Podle odborníků k tomuto jevu dochází dříve, než se předpokládalo. Oslabení mořských proudů prý může v Evropě způsobit především v zimních měsících znatelné ochlazení.
V článku publikovaném v časopise Nature upozorňují vědci na výrazné slábnutí tepelného výměníku v Atlantickém oceánu, jehož součástí je také Golfský proud. Děje se tak prý zejména kvůli tání ledovců v arktické oblasti.
„O tom, zda globální oteplování ovlivnilo sílu této převratné cirkulace v minulém století, se stále diskutuje: pozorovací studie naznačují, že od poloviny dvacátého století dochází k trvalému oslabování, zatímco klimatické modely systematicky simulují stabilní cirkulaci,“ sdělují vědci.
Dále pak doplňují, že v následujícím století by mohla být cirkulace o 33 procent slabší ve srovnání s jejím nenarušeným stavem bez zásahů lidské činnosti. Současné tempo tání ledovců by prý mohlo zapříčinit významné změny v ekosystému již v roce 2040, což je o dvacet let dříve, než se původně předpokládalo.
Studená Evropa
Podle webového portálu Earth.com by tyto změny způsobily především v zimních měsících znatelné ochlazení v Evropě. Na systém mořské cirkulace bude mít v budoucnu dle názoru expertů velký vliv tání ledovců v oblasti Irmingerova moře na východě Grónska. Lidé podle vědců mohou tyto změny v ekosystému ještě zvrátit, a to omezením emisí skleníkových plynů a omezením globálního oteplování.