Lidé, kteří si za pár dní přijdou na Národní třídu připomenout události z listopadu roku 1989, budou muset položit květinu a svíčku jinde než dosud. Podloubí Kaňkova paláce bylo svědkem brutálního násilí policie vůči demonstrantům, proto byla deska právě tam. Česká advokátní komora, které dům patří, se ale letos rozhodla podloubí uzavřít. Zdůvodňuje to obavami z požáru ze svíček. Někteří z těch, kdo před 27 lety jako studenti byli, cítí změnu jako neúctu k tehdejším událostem, jiní pamětníci ale přenesení desky vítají.
„Je to naprosto neadekvátní, nehorázné, symbolika místa se nedá přenést někam jinam,“ řekl ČTK historik a účastník tehdejšího střetu s komunistickou policií Pavel Žáček. „To místo znamená obnovu demokracie a svobody v naší zemi,“ doplnil. Právě podloubí bylo místem, kde se odehrál největší masakr, kde příslušníci tehdejšího pohotovostního pluku vytvořili uličku a tam bili lidi hlava nehlava, připomíná historik.
„Skoro bych řekl, že to odpovídá trendům, které bagatelizují všechno podstatné z naší historie, a nahrává lidem, kteří nenávidí listopad 1989. Je to jediný bod z druhé poloviny 20. století, na který se můžeme odkazovat, který je novým začátkem,“ uvedl Žáček.
Další z tehdejších studentů, kteří po zásahu na Národní stáli u zrodu stávky a revoluce, dlouholetý poslanec Marek Benda (ODS), si ale myslí, že pro uctění památky zrovna na 17. listopadu bude venkovní prostor určitě mnohem vhodnější. „Národní bývá celá uzavřená a nejednou v minulých letech jsem vevnitř zažil takový nával, že hrozilo zranění lidí i vzplanutí květin právě od svíček. Takže já se spíše těším,“ sdělil ČTK.
„Doufám, že v tom není nějaký symbol, který naznačuje, že si tyto události už připomínat nemáme. Památník považuji za důležité místo, které vždy sloužilo zastavení, meditaci, ztišení. Teď bude deska na ulici, kde jezdí tramvaje,“ řekl ČTK Jan Gregar, jeden z koordinátorů letošních oslav 17. listopadu. Považuji to za velmi nešťastné a symbol toho, jak privátní ekonomické zájmy válcují společnost a ztrácí se hodnoty, které nás spojují a díky kterým jsme schopni zachovat se v zájmu celku, řekl.
Pamětní deska na novém místě bude odhalena 16. listopadu. Majitel domu se podle svých vyjádření rozhodl památkově chráněný objekt uvést do původního stavu z doby baroka. V roce 1953 prošlo přízemí zásadní proměnou, kdy byly zrušeny obchody do ulice a místo nich bylo proraženo loubí, řekla ČTK Andrea Holasová z Národního památkového ústavu.
„Po restitucích a návratu domu do majetku České advokátní komory obec nezajistila zřízení věcného břemene – aby podloubí zůstalo veřejnou komunikací; podloubí tedy patří ČAK a ta se o podloubí musí starat,“ uvedla Holasová. Mluvčí komory Iva Chaloupková již dříve uvedla, že situace u pamětní desky byla už neudržitelná. Kvůli svíčkám podle ní hrozil požár a byla ohrožována bezpečnost lidí. Památkáři podle ní navrhli úpravy, které mají paláci vrátit původní vzhled. Uměle vytvořený průchod podle ní požadovali památkáři z obou stran uzavřít. To Holasová odmítla. „NPÚ pouze akceptoval požadavek ČAK na uzavření podloubí,“ uvedla.
Komora s rekonstrukcí zrušila v domě restauraci, v přízemí vznikne recepce a výstavní prostor. Ve velkých výkladech do ulice mají být trvale umístěny velkoformátové fotografie připomínající události listopadu 1989.