Někteří rektoři se ani letos nezúčastní oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Neúčast omlouvají osobními či pracovními důvody, jiní pozvánku neobdrželi a někdo se ještě rozhoduje. Výjimkou je rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček, který se na Hrad chystá.
Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.
Rektor Bek ani letos zatím pozvání na Hrad neobdržel, uvedla dnes mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Z brněnských vysokých škol nepřijmou pozvání ani Petr Oslzlý z Janáčkovy akademie múzických umění, ani Danuše Nerudová z Mendelovy univerzity. „Vzhledem k mimořádné významnosti tohoto svátečního dne jsem se rozhodla oslavit tento den jiným, pro mne důstojnějším způsobem,“ napsala ČTK Nerudová. O neúčasti Oslzlého informoval ČTK mluvčí akademie Luboš Mareček. Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek se zatím rozhoduje. „Vzhledem k tomu, že teprve zítra (ve středu) uplyne lhůta, kdy mají účastníci potvrdit případnou účast, nebo se omluvit, zatím jsme na tuto pozvánku nereagovali,“ uvedla mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová.
Z pražských vysokých škol pozvánku obdrželi například rektor Akademie výtvarných umění v Praze Tomáš Vaněk a rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková. Podle mluvčí školy Martiny Mlynářové se rektorka ceremoniálu nezúčastní z osobních důvodů. Omluvil se i Vaněk, doplnila mluvčí AVU Blanka Čermáková. Rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička, který v pondělí prostřednictvím mluvčí školy potvrdil, že pozvání dostal, se na Hrad také nechystá. „Pan rektor na nedělní ceremoniál na Hradě nedorazí,“ uvedla dnes mluvčí ČZU Jana Kašparová. Stejně tak rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch. Už v pondělí se vyjádřil, že na Hrad v neděli nepřijde, i kdyby pozvání dostal. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského má důstojnější program. Dopoledne se zúčastní kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde do Obecního domu na Koncert pro republiku.
Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima pozvání dostal. Zda dorazí, je ale zatím nejasné. „Pan rektor pozvánku obdržel a o své účasti se rozhodne pravděpodobně ve středu,“ řekl ČTK mluvčí UK Václav Hájek. Rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. „Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se,“ napsal Petráček ČTK v SMS.
Rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek pozvánku dostal, ale akce se nezúčastní. Z pracovních důvodů bude tou dobou pobývat v USA. V zahraničí jsou i rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula a rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča. Ten doplnil, že by do Prahy stejně nejel, přednost by dal akcím v regionu.
Také šéf ústecké Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej pozvánku na Pražský hrad na předávání státních vyznamenání obdržel. „K oslavám stého výročí oslav vzniku samostatného československého státu mám velký respekt. Oslav na Pražském hradě se však zúčastnit nemohu,“ řekl Balej ČTK. Na Hrad se nechystá ani olomoucký rektor Jaroslav Miller. „Dosud žádná pozvánka na Univerzitu Palackého, pokud vím, nedorazila,“ řekl dnes ČTK Miller. Rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina se podle mluvčí univerzity Barbory Jónové oslav na Hradě nezúčastní.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes řekl, že pozvánku nedostal jen minimální počet lidí. Podle něj jsou to poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.