Komunální volby nikdy nemají tak jasného vítěze, jak tomu bývá u voleb sněmovních nebo po druhém volebním klání do senátu, a proto nyní vidíme, že téměř každá strana tvrdí, že zvítězila a že se potvrdilo, co říkala během kampaně. Podívejme se proto, jaké nejdůležitější zprávy nám tyto volby poslaly.
1. Vládní strany obstály. Všichni samozřejmě vnímáme jasný propad hnutí Starostové a nezávislí, ale jinak rozhodně neproběhlo opoziční přečíslení. Ne, vláda tyhle volby rozhodně jasně nevyhrála, ale nepovedlo se to ani hnutí ANO a už vůbec ne extremistům. A to přesto, že zneužívají válku na Ukrajině k tomu, aby převládal dojem, že již brzy bude konec světa, za který může zejména Petr Fiala. V takto složité době se dal očekávat výsledek daleko horší.
2. Koalice SPOLU v Praze nepochopila, co chtějí voliči. Kdysi se říkalo, že v Praze zvítězí i tenisová raketa Václava Klause. Jenže to bylo v době, kdy se k ODS mnohem častěji přikláněli i mladí a liberální voliči. To se ovšem nemůže opakovat, pokud budou na čelech kandidátek neustále staré tváře a nebude vůle nabídnout někoho jiného. Kandidáty není možné snadno vykroužkovat jako v jiných volbách. Voliče odradilo chování Bohuslava Svobody v předvolebních debatách i to, že vysoko na kandidátce byla opět Alexandra Udženija. SPOLU měla šanci na jedinečné vítězství i nadpoloviční většinu mandátů. Nic z toho se nestalo a vedení pražské ODS, TOP 09 i KDU se společně připravila až o deset procent.
3. Voliči, kteří obstarávají imunitu. Ačkoli předseda senátu Miloš Vystrčil pravděpodobně Janu Nagyovou z ANO ve druhém kole senátních voleb porazí, je vážně smutné se dívat na to, kolik lidí je ochotno nechat se zneužít cynismem Andreje Babiše. Tito lidé slouží jako vstupenka do instituce, která nabízí imunitu. Paní Nagyová sama přiznala, že to je to první, o co bude usilovat. Jestli její sdělení všem těmto voličům nestačilo, je to jejich smutná vizitka.
4. Neschopnost se dohodnout je hlasem pro extremisty. Na Karlovarsku a v Kroměříži nebudou mít demokratické strany svého kandidáta do senátu pro druhé kolo. V Karlových Varech půjde o souboj ANO a SPD, v Kroměříži pak ANO a Jany Zwyrtek Hamplové, představitelky prokremelské, antivaxerské scény. Z velké části to ale zavinily samy demokratické strany, protože kdyby byly schopné se ještě více spojit a shodnout se na jednom kandidátovi, nemuseli by občané nyní vybírat mezi extremisty a antidemokraty.
5. Šlachta by mohl být starostou. V Pohořelicích, kde bývalý policista žije, jeho hnutí zvítězilo se 41,29 procenty hlasů. Dobrou zprávou pro všechny kromě obyvatel Pohořelic bude, pokud se Šlachta rozhodne vést město, a nebude se tak nadále snažit dostat do nejvyšších pater politiky.
6. ČSSD se na scénu nevrátí. Za sociální demokraty zdánlivě postupují do druhého kola dva kandidáti na senátory, Jaromír Strnad a Zdeněk Matušek. Jenže oběma se to povedlo proto, že měli zároveň podporu Babišova hnutí ANO. Ve výjimečných případech sice kandidáti ČSSD uspěli, většinově se jim ale příliš nedařilo ani pod jinými názvy, za které chtěli toxickou značku schovat.
7. Hnutí STAN ztrácelo. Kumulace afér a nedostatečná sebereflexe, tak pravděpodobně vnímají voliči situaci hnutí Starostové a nezávislí. Přestože v komunálních volbách se o zásadní propad nejedná, v senátu ztráceli citelně. Je to ale zároveň vzkaz, že na mnoha místech by měly kandidáta stavět všechny vládní strany společně. Extremisté z celého spektra prostě mají sílu.
8. SPD se umístilo ve větších městech. V případě hnutí Tomia Okamury se také vyplácela různá spojení s dalšími proruskými stranami, například s Trikolórou a antivaxery v Praze. Protiválečná, ale ve skutečnosti proruská kampaň na mnoha místech zapůsobila, stejně jako snaha odvrátit pozornost od komunálních témat a od toho, co tyto volby vlastně reálně ovlivňují. V komunále Okamura posílil.