Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace vyzval Nizozemsko ke změně vánoční tradice Černého Petra, jenž vystupuje jako černoch bavící děti. Líčení na černo přitom podle výboru mnozí černoši vnímají jako připomínku otroctví. Stejný výbor dnes v rámci pravidelného posuzování situace v jednotlivých zemích zveřejnil i příslušná hodnocení dalších sedmi států, včetně České republiky. Té vytkl například segregaci Romů a islamofobii ve společnosti.
Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem (bílého) svatého Mikuláše, jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle legendy prolézá s dárečky komínem do krbu. Pravděpodobně proto na sebe i bělošští účinkující berou podobu černochů v barevném historickém kostýmu.
Podle kritiků ale zvyk může upomínat i na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy, což prý jen posiluje negativní stereotypy v zobrazování černochů. Sporem o to, zda nejde o diskriminaci, se loni zabýval i nizozemský nejvyšší správní soud, ale nakonec ve věci odmítl rozhodnout. Zároveň ale zvrátil předchozí rozsudek, který vedení města Amsterodam káral za to, že dovolil účast Černého Petra na opulentních oslavách.
Dnes se do sporu zapojil i příslušný výbor OSN, když nizozemskou vládu vybídl, aby aktivně usilovala o odstranění negativních rasových stereotypů ve ztvárňování Černého Petra. Tyto stereotypy „vnímají mnozí lidé afrického původu jako pozůstatek otrokářství“, dodal výbor ve své zprávě.
Nizozemský premiér Mark Rutte dnes doporučení odmítl s tím, že není úkolem vlády utvářet podobu folklóru. „Lidičky, lidové tradice, ale běžte. Politika přece není o tom, jaké vánoční písně byste měli zpívat, jak budete slavit Vánoce a Velikonoce,“ řekl Rutte novinářům v Haagu.