Svět jako by konečně pochopil, že nečinnost si Kreml vykládá jako souhlas se svými agresivními výpady vůči jiným zemím, a začal se vůči jeho svérázné politice vymezovat. Poté, co Evropská unie minulý týden přijala vlastní obdobu tzv. Magnitského zákona umožňujícího postihovat porušování lidských práv kdekoli na světě, dostalo Rusko tento týden další lekci od Organizace spojených národů (OSN).
Valné shromáždění OSN totiž přijalo rezoluci, v níž vyzvalo Rusko, aby ukončilo „dočasnou okupaci Krymu“ a okamžitě přestalo vozit zbraně na Ukrajinu. Nezávazná rezoluce „vyzývá Ruskou federaci coby okupační moc, aby okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhla své vojenské síly z Krymu a bezodkladně ukončila svou dočasnou okupaci ukrajinského území“.
Zároveň vyzývá Rusko, aby „zanechalo převozů pokročilých zbraňových systémů včetně letounů určených pro jaderné zbraně a raket s jadernými hlavicemi, zbraní, munice a vojenského personálu na území Ukrajiny“.
Předmětnou rezoluci podpořilo 63 zemí, 17 hlasovalo proti a 62 se jich zdrželo. Rezoluci navrhlo na 40 států včetně Velké Británie, Francie, Německa, Spojených států, Austrálie, Kanady, Turecka a baltských států. Proti hlasovaly kromě Ruska ještě Arménie, Bělorusko, Kambodža, Čína, Kuba, Severní Korea, Írán, Kyrgyzstán, Laos, Barma, Nikaragua, Srbsko, Súdán, Sýrie, Venezuela a Zimbabwe.
Náměstek ministra zahraničí USA Stephen Biegun na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) udeřil na Rusko za jeho porušování suverenity a územní celistvosti členských států. „Do očí nejvíce bijícím porušením suverenity a územní celistvosti v rámci zemí OBSE zůstává pokračující ruská agrese na východní Ukrajině a okupace Krymu,“ zdůraznil Biegun na telekonferenčním jednání OBSE.