Česká republika nezastaví deportace Afghánců, sdělil v pátek ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl přitom dočasně kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu pozastavily některé evropské státy včetně Francie nebo Německa. Hamáčkovi je ale úplně jedno, jak to teď v Afghánistánu vypadá, a čekat se mu nechce.
Na twitteru se v sobotu ohledně Hamáčkova přístupu rozpoutala výměna názorů mezi ním a předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.
Markéta Pekarová Adamová: Podle Jana Hamáčka nebude ČR následovat evropské země a nezastaví deportace Afghánců. Je mi zle z těch, kteří před volbami z obav o hlasy dělají ze solidarity sprosté slovo. Pokud někomu hrozí smrt, musíme pomoci. Vláda umí plnými hrstmi pomoc přijímat a pak se otočit zády.
Jan Hamáček: Pani kolegyně bohužel v poslední době vidíte rudě a nechcete slyšet realitu. Řekl jsem, že budeme postupovat podle zákona a každou žádost o azyl posuzovat individuálně. Nebudeme přijímat žádná paušálni řešení. A mohla byste vědět, že naše zákony neumožnují poslat někoho na smrt.
Markéta Pekarová Adamová: Pane ministře, někdo tu realitu nevidí, ale nejsem to já… Jiné evropské země pozastavují deportace, protože situace v Afghánistánu je hrozná, vy saháte k individuálnímu posuzování, protože afghánští občané podle Vás asi mají málo složitý život. Lidskost – to vaší vládě chybí.
Jan Hamáček: Rozumím tomu správně, že zastáváte názor, že každý občan Afghánistánu, který se dostane na naše území tu má zůstat bez ohledu na to, abychom posuzovali oprávněnost jeho žádosti o azyl, resp. jediným postačujícím kritériem pro jeho setrvání je to, že je z Afghánistánu?
Uživatel twitteru J. M. se Hamáčka ptá: Dobrý den pane ministře, chápu vaše řádky správně, ze vláda ČR neví, kdo jí pomáhal za uplynula léta a komu tak hrozí riziko ztráty života?
Jan Hamáček: Panebože tohle je ale něco jiného, na pomoci těm, kteří pro nás pracovali děláme, jejich seznamy máme. Paní Pekarová mluví o těch, kteří vyskakují z tureckých kamionů za Břeclaví.
Markéta Pekarová Adamová: Ne pane ministře, nepřekvapivě nerozumíte. Zastavte deportace, dokud situace v Afghánistánu bude neutěšená a pak posuzujte. Je to opravdu tak těžké následovat vyspělé země a nevymýšlet „českou cestu“?
Tolik ona přestřelka. Hamáček dělá, že nerozumí. Přitom snad není tak těžké pochopit, že se situace v Afghánistánu změnila tak rychle a dramaticky, že by se nic nestalo, kdyby se s nějakými deportacemi počkalo. Teď tam může vypuknout peklo a poslat tam někoho jen proto, že nesplňuje nějaká kritéria, by bylo na pováženou. Jen abychom si ujasnili ta měřítka. Za první půlrok u nás o azyl požádalo pět Afghánců a v azylových zařízeních je jich 34. Pokud si tedy někdo myslí, že jde o nějaké „islámské hordy“, které tu rozvrátí naši starobylou křesťanskou civilizaci, je dost mimo.
Česká sociální demokracie je ovšem „sociální“ jen tehdy, když se jí to hodí. Tady přidat, tamhle slíbit, to nebolí. Jenomže část naší politické scény už je dost dlouho tak okamurizovaná, že se děsí jakéhokoli náznaku zdravého rozumu. Je přece třeba vyjít vstříc občanům s volebním právem, kteří s pěnou kolem ústního otvoru vášnivě vykřikují, že žádné teroristy tady nechtějí.
Už za minulé vlády se hlásala teze „ani jednoho migranta“, což je ve své podstatě jak protiprávní, tak nemožné a navíc nechutné. U této vlády nás ale nic, co je protiprávní a nechutné, už nemůže zarazit. Pokud jde o věci nemožné, tak o těch se jen mluví a slibují se.