Jan Povýšil, paralympionik a kandidát do Evropského parlamentu za stranu ESO, zažil v pondělí velice nepříjemnou situaci ve chvíli, kdy se snažil dostat do budovy ministerstva vnitra v Praze na Pankráci. Povýšil se musel dostavit na losování volebních čísel pro strany, ale kvůli provoznímu řádu, který znemožňuje pohyb handicapovaných lidí na vozíku v budově, mu zamítli vstup.
Mluvčí ministerstva vnitra se již Povýšilovi omluvila a tvrdí, že zmocněnce politického hnutí Evropa společně o tomto problému předem informovala. Povýšil potvrzuje, že o této skutečnosti dopředu věděli, a zároveň dodává: „Ale evidentně naivně jsem si myslel, že jde jen o vstupní schody do budovy, a ne že opravdu mají tak absurdní nařízení. Zvlášť pokud se jedná o budovu, kde se řeší volby a kde zasedá státní volební komise. Fakt jsem si myslel, že nebude problém.“ Ovšem nikdo nezdůvodnil, proč v roce 2019 tak významná budova, jako je ministerstvo vnitra, není přizpůsobena i pro lidi na invalidním vozíku.
Redakce deníku FORUM 24 položila kandidátovi do Evropského parlamentu Janu Povýšilovi na toto téma několik otázek.
Stala se vám tato situace již na jiných ministerstvech, popřípadě na jiných úřadech v České republice?
Ne, nikdy. Dokonce i ministerstvo školství, které sídlí na Malostranském náměstí a kde by skutečně mohl být důvod, aby byla budova nepřístupná, tak v pohodě umožňuje vstup.
Je podle vás v pořádku, aby na tak významném místě nebyl umožněn bezbariérový vstup do budovy?
To, že někde ještě není bezbariérový vchod, s tím se dá pracovat. A vím, že i Vnitro se snaží svoje budovy rekonstruovat. To, co je daleko horší, že když něco neumíme vyřešit, radši to zakážeme, jen ať se s tím nemusíme zabývat.
Jaké bylo chování zaměstnanců, když vám zamítli vstup do budovy?
Až na jednoho z vrátných, který byl milý a ochotný, to bylo dost tristní. To, že vrátný lpí na řádech, to asi dokážu pochopit. Ale že se o čemkoli odmítne bavit jejich nadřízená, to mi hlava nebere.
Dokážete si představit, že by se tato situace odehrála jinde na území Evropské unie?
Bohužel dokážu. Na území postkomunistických zemí se to ještě stále může stát. Na území Francie, Anglie (ještě chvilku) a dalších států rozhodně ne. V Dánsku by se to nestalo.
Víte, zda pro vás jako případného poslance Evropského parlamentu je umožněn na všechna důležitá místa bezbariérový přístup?
Co se týká České republiky, tak bezbariérový nevím, ale ani v to nedoufám. Jen doufám, že když se mi povede překonat fyzické překážky, tak se nestane podobná situace jako v pondělí. A co se institucí EU týče, ty jsou v podstatě dokonale bezbariérové.
Na trapnou situaci zareagoval i ministr vnitra Jan Hamáček, který se Povýšilovi omluvil na Twitteru.
I kvůli podobným nepříjemnostem, které mohou potkat vozíčkáře na mnoha místech, která potřebují navštívit, Povýšil kandiduje za stranu Evropa společně ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční letos 24. a 25. května.