Senátoři ve středu neschválili přijetí takzvané Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách. Dokument neprošel o dva hlasy. Rozhodnutí senátu vyvolalo u řady politiků a společnosti kritické reakce. Lidskoprávní organizace upozornily, že odmítnutí úmluvy může Českou republiku poškodit na mezinárodní úrovni.
Pro souhlas s ratifikací úmluvy bylo jen 34 ze 71 přítomných senátorů, k přijetí chyběly dva hlasy. Podle záznamu hlasování podpořili především členové senátorských klubů Starostů a SEN21 s Piráty spolu s 11 členy klubu ODS a TOP 09 a jednotlivci z dalších frakcí. Proti byli většinově lidovečtí senátoři, členové klubu ANO a SOCDEM s 15 členy klubu ODS a TOP 09 a všemi třemi nezařazenými senátory.
Výsledek hlasování kritizují lidskoprávní organizace, které se sdružují v koalici Hlas proti násilí. „Dnešek je velmi smutným dnem pro lidská práva v naší republice. Politici a političky, kteří hlasovali proti úmluvě, naplno ukázali, že přehlížejí osudy obětí, kterým se kvůli nedostatkům v našem systému pomoci nedostává včasné a adekvátní podpory. Dali najevo, že stát se v oblasti genderově podmíněného násilí zlepšovat nehodlá,“ vyjádřila se ředitelka České ženské lobby a mluvčí koalice Hlas proti násilí Hana Stelzerová.
„Mělo jít o historický milník, kterým bychom navázali na odkazy osobností, jako byl T. G. M., Františka Plamínková či Milada Horáková, v naplňování rovnosti žen a mužů a ochraně lidských práv. Je ostuda, že politická reprezentace tuto příležitost nevyužila.
Výsledky hlasování naplno odhalily tristní stav v oblasti rovnosti žen a mužů v České republice,“ dodala Stelzerová.
Česká republika zůstává jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které úmluvu proti násilí nepřijaly. ČR má tradici země, která mezi prvními zajistila ženám volební právo. V oblasti ochrany obětí domácího a genderově podmíněného násilí ale zaostává, upozornily organizace. „Kromě negativního dopadu na situaci nynějších i budoucích obětí násilí může utrpět i postavení ČR v mezinárodním společenství. ČR se v OSN pravidelně zpovídá ohledně naplňování lidskoprávních závazků. Ratifikace úmluvy byla v minulém roce jako jeden z nejčastějších podnětů doporučena ČR téměř 30 zeměmi. Odmítnutí této lidskoprávní úmluvy může vážně poškodit renomé ČR v zahraničí,“ upozornily organizace v tiskové zprávě.
Lítost nad rozhodnutím senátu vyjádřili i někteří politici, kteří jsou pro ratifikaci úmluvy. „Senát o dva hlasy neschválil ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Mrzí mě to neskutečně. Děkuju všem senátorům a senátorkám, kteří ratifikaci podpořili. A rozhodně neskládáme ruce do klína: v oblasti domácího a sexualizovaného násilí je spousta dalších věcí, na kterých můžeme a musíme pracovat. Redefinice znásilnění. Zákon o domácím násilí. Dětský certifikát. Pomoc obětem, edukace policistů a soudců,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Bohužel Istanbulská úmluva neprošla senátem. Mrzí mě, že se u nás z Istanbulské úmluvy udělal strašák „tradičních“ českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. Je to mezinárodní ostuda. Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a dívkám velmi špatný signál, že nepovažujeme za potřebné chránit oběti domácího násilí,“ napsal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slíbila, že doporučení z úmluvy prosadí do českého právního řádu. „Výsledek mě štve. Děkuji senátorům za TOP 09, kteří všichni hlasovali pro a Miloši Vystrčilovi za jeho silný a empatický projev. Potírání násilí na ženách a dětech je jednou z našich priorit. Nic nevzdáváme. Řadu doporučení z úmluvy už v právním řádu máme, zbývající prosadíme,“ slíbila.
„Dnes večer jsme prohráli úplně všichni. Ženy, muži, celá naše společnost. Hlasování v senátu je smutným vzkazem části politiků všem ženám a dívkám,“ uvedla ekonomka a někdejší prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
„Šel jsem si radši ověřit do kalendáře, že fakt žijeme v roce 2024 a ne ve středověku. Děkuji všem senátorům a senátorkám, kteří dnes společně s Piráty podpořili přijetí Úmluvy o potírání a prevenci násilí. Bohužel zbytek dal najevo, že je boj proti domácímu a sexuálnímu násilí ani pomoc obětem nezajímá. Věřím, že jim občané v podzimních volbách jasně ukážou, že pro ně ale toto téma důležité je. Za Piráty rozhodně nic nekončí a dál budeme bojovat za to, abychom myšlenky Úmluvy naplnili a realizovali v praxi,“ napsal předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Istanbulská úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.
V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby. Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců. Vzniknout by měla centra s lékařskou pomocí pro oběti sexuálního násilí, dostupná by měla být právní a psychologická podpora či azylové domy. Text zmiňuje, že do prevence by se měli zapojit i muži a chlapci. Pracovat by se mělo i s násilnými osobami.
Podle údajů z národního plánu prevence domácího násilí přichází kvůli útokům za dveřmi domovů Česko ročně minimálně o 14,5 miliardy korun, a to třeba kvůli pracovní neschopnosti a léčbě. Ročně je policii ohlášeno asi 600 znásilnění. Podle výzkumů je to zhruba pět procent případů.