NÁZOR / Před osmdesáti lety, 12. prosince 1943 podepsal Zdeněk Fierlinger s V. M. Molotovem jeden z osudových dokumentů Československa. Asistovali jim u toho Edvard Beneš a J. V. Stalin. Šlo o Smlouvu o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Československem a Svazem sovětských socialistických republik. Jeden z nejdůležitějších dokumentů vedoucí ke čtyřicetileté odevzdanosti Československa Sovětskému svazu.
Z dnešního pohledu je postoj exilové vlády a zejména prezidenta Beneše absurdní a zločinný. Československo mělo se Sovětským svazem smlouvu o vzájemné pomoci v případě útoku Německa. Tato smlouva byla podepsána už v roce 1935. A co udělal Stalin po tom, co Hitler vtrhl do Československa?
Nic. Nepomohl. Zradil. Na místo dodržení smlouvy s Československem Molotov podepsal partnerskou smlouvu s nacistickým Německem známou jako Pakt Ribbentrop-Molotov. Ani tato totální zrada a spojení s okupantem ale nebyla překážkou ke slepotě Beneše a jeho garnitury. Hitler se Stalinem páchali odporné zločiny v Polsku, a kdyby Hitler neudělal jednu ze svých osudových chyb v podobě „operace Barbarossa“ spočívající v napadení Sovětského svazu, přátelství dvou diktátorů by jen tak neskončilo.
Jistě, kroků, které vedly k totálnímu odevzdání Československa Sovětskému svazu, bylo více. Tak například Jaltská konference, intenzivní působení Sovětů a jejich tuzemských agentů a kolaborantů v nejvyšších patrech politiky, v armádě a Státní bezpečnosti v době tzv. Třetí republiky a osudné výsledky voleb v roce 1946 a opět naivita Beneše. Ale k legitimizaci vlivu Sovětů v Československu hned po konci války sloužila právě Smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Československem a Svazem sovětských socialistických republik.
Na základě této smlouvy Sovětům nikdo nebránil v tom, aby reálně řídili Státní bezpečnost, aby z Československa unášeli obyvatele. Na základě tohoto „přátelství“ Stalin zakázal, aby se Československo připojilo k Marshallovu plánu. Představám Beneše o tom, že Československo bude „mostem mezi Západem a Východem“, se Stalin vysmál.
Podpis uvedené smlouvy tak patří k nejhorším krokům Edvarda Beneše a jeho lidí. Zcela lichý je argument, že ho k tomu donutila mnichovská zrada Velké Británie a Francie. Sovětský svaz zradil stejným způsobem. Navíc v době, kdy západní spojence drtil Blitzkrieg, byli stále Stalin s Hitlerem „smluvní přátelé“. Beneš kromě toho musel vědět, co se děje v Sovětském svazu, už před válkou. Znárodňování, likvidace celých skupin obyvatel, nesvoboda, totalita, teror. Před ďáblem Hitlerem utekl a s ďáblem Stalinem podepsal smlouvu o přátelství. Nezapomeneme.