Pondělní verdikt soudce Jana Šotta v kauze Čapí hnízdo nebude podle politologa Miloše Gregora klíčovým pro rozhodování stále váhajících voličů. „Andrej Babiš se pohybuje v politice již dvanáct let a většina voličů si na něj tudíž vytvářela názor dlouhodobě,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24. V něm komentuje také odstoupení Josefa Středuly. To by podle Gregora mohlo být impulsem k volbě Danuše Nerudové spíše pro ty, kteří stále váhají mezi podporou Danuše Nerudové a Petra Pavla, než pro samotné voliče šéfa odborářů.
Jak podle vás dnešní rozsudek soudce Jana Šotta ovlivní nadcházející prezidentskou volbu?
Je to určitě dobrá zpráva pro Andreje Babiše, který ze sebe pro váhající a nerozhodnuté voliče snímá jedno z volebních břemen. Sice ještě uvidíme, jestli se státní zástupce odvolá, ale ten prvotní argument instančního rozsudku samozřejmě hraje ve prospěch jeho kandidatury.
Lehce by to mohla rozvolnit případná schopnost jeho konkurentů jednak poukázat na komentář soudce Šotta, který, dovolím si interpretovat slova soudce, byť k tomu sám nemám vzdělání, na mě působí jako poměrně ostrá kritika obžaloby státního zastupitelství za zpackanou práci. A ve druhé rovině poukázat na to, že Andrej Babiš byl shledán vinným z dotačního podvodu Evropskou unií, respektive Evropskou komisí už dávno a zároveň je prověřován a vyšetřován ve Francii za praní špinavých peněz a z dotačního podvodu. Nedá se říci, že by byl nyní Andrej Babiš kandidátem bez poskvrny a bez problému, ale ten nejhlubší a nejviditelnější problém vnímaný voliči rozhodně odpadl.
Může to být klíčové pro nerozhodnuté voliče?
Nejsem si tím úplně jistý. Andrej Babiš má tu výhodu i nevýhodu, že je v politice dvanáct let a většina voličů si na něj vytvářela názor dlouhodobě. Pokud byl Andrej Babiš někomu nesympatický nebo s jeho podporou váhal, tak se zpravidla nerozhodne změnit svůj názor o 180 stupňů na základě jedné kauzy, která dopadne v jeho prospěch.
Může to být ale rozhodující ve druhém kole, kdy voliči kandidátů, kteří nepostoupili, nemají žádný citový vztah a žádné vazby ani k jednomu postoupivšímu kandidátovi. A pokud bude ve druhém kole Andrej Babiš, tak by se měli rozhodovat racionálně na základě toho, že si například nepřejí kandidáta, který by dělal ostudu České republice. A v tu chvíli může být Andrej Babiš přijatelnější volbou než doposud.
V čem by tedy měli ostatní kandidáti, zejména Danuše Nerudová a Petr Pavel, jelikož jsou favority, ve svých kampaních přitvrdit?
Nejsem si jistý, zda nyní mohou v následujících čtyřech dnech něco výrazněji změnit, protože pokud se budou více vyjadřovat ke kauzám a skandálům osobnosti Andreje Babiše, tak mu tím de facto budou nahrávat, protože bude celá diskuze a kampaň o něm, což není v zájmu ani Petra Pavla, ani Danuše Nerudové.
Co mohou udělat, je to, že se připraví na debaty, které je čekají ve středu a ve čtvrtek, a tam případně poukáží na to, že, byť byl Andrej Babiš prvoinstančně osvobozen, má, jak už jsem zmínil, řadu dalších problémů. Byl shledán vinným OLAFem, je prošetřován ve Francii, stále je bývalým premiérem, který v době pandemie svým chaotickým vládnutím zapříčinil tisíce zbytečných úmrtí. To jsou věci, které jsou pro něj citlivé a které samozřejmě nemusí hrát v jeho prospěch, když jde o jeho případné podporovatele. V debatách se bude bavit o tom, jak si jakožto premiér vedl v ekonomických otázkách, a to se obávám, že je na poměrně složitou diskuzi a v rámci kampaně je velice těžko komunikovatelné.
Kam se přelijí voliči Josefa Středuly, který boj o Hrad vzdal? Je podle vás pravděpodobné, že opravdu podpoří Danuši Nerudovou? On sám na jedné z debat říkal, že neodstoupí právě proto, že by tím vlastně podpořil Andreje Babiše.
V první řadě je potřeba říci, že pokud se bavíme o voličích Josefa Středuly, bavíme se o dvou až třech procentních bodech preferencí. Není to tedy to samé, jako kdyby odstoupil někdo z kandidátů, který má například šest až sedm procent. Bavíme se o opravdu malé skupině lidí. Preference favoritů jsou vyrovnané, takže to samozřejmě může hrát svou roli, nicméně největší překryv má Josef Středula s Andrejem Babišem. Je tam tedy velká pravděpodobnost, že pokud jeho potenciální voliči půjdou volit a nestanou se z nich nevoliči, budou z velké části podporovat Andreje Babiše a z menší části pana Baštu. U Danuše Nerudové jde o opravdu, troufám si říci, zanedbatelné množství.
Co by ovšem mohlo sehrát roli, je mediální debata a zviditelňování tohoto kroku, díky které by voliči váhající mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou mohli získat další impuls k tomu, aby se pro Danuši Nerudovou rozhodli. Myslím si, že vliv a efekt v tomto případě bude výrazně větší než v případě voličů Josefa Středuly.
Mohl by krok Josefa Středuly mít pro Danuši Nerudovou i efekt negativní?
To si nemyslím. Podpora postoupivších nebo vypadnuvších kandidátů ve druhém kole volby nemívá až tak silný efekt, jak se nám může zdát. Ne všichni voliči automaticky postupují ke kandidátovi, kterého doporučí jejich favorit. V tomto případě si myslím, že voliči chápou, že Danuše Nerudová není úplně zodpovědná za to, kdo ji takto v debatě v živém vysílání podpoří. Takže i kdyby například cítili nějaké nesympatie k Josefu Středulovi, nejspíš vědí, že jeho podpora Danuši Nerudové nic nemění na ní samotné.
O kolik tedy šance Andreje Babiše na zvolení stouply? Je reálné, že by mohl vyhrát druhé kolo?
Reálné to je, ale troufám si říci, že rozsudek na to bude mít spíše menší vliv. Větší vliv než pondělní soudní rozhodnutí mohou mít řetězové e-maily, dehonestační kampaň před druhým kolem, případně výkony jeho protikandidáta nebo protikandidátky v debatách, a to i s ohledem na to, co jsem říkal. Andrej Babiš je v politice dlouho a málokdo má na něj neutrální názor. I z průzkumů vyplývá, že má největší jádro přesvědčených voličů, kteří vědí, že ho chtějí volit, a stejně tak má i nejširší jádro odpůrců, tedy lidí, kteří vědí, že Andreje Babiše za prezidenta nechtějí. Pro ně samozřejmě může prvoinstanční soudní rozhodnutí hrát roli, ale nečekám, že by to výrazněji změnilo šance ostatních kandidátů.