Podle Vladimira Putina je rozpad SSSR největší katastrofou 20. století. Když se podíváme na historii tohoto útvaru, není to ale tak slavné, jak si Putin a další myslí.
Washington oficiálně uznal existenci bolševického SSSR dost se zpožděním. Prezidentem Woodrowem Wilsonem jmenovaný ambasador Joseph E. Davies vůbec nechápal tamější Stalinovu dobu třicátých let. Ještě znamenitěji a padoušsky se vyznamenával v Moskvě působící profesionální žurnalista, Američan Walter Duranty, v USA velebený.
Molotov-Ribbentropův pakt o neutralitě, vzájemném neútočení, byl v Moskvě slavnostně podepsán v srpnu 1939, jeden týden před německým útokem na Polsko, k započetí druhé světové války. Nacisté a komunisté si vyměňovali pochytané špiony ve službách západních demokracií.
Pak tedy v červnu 1941 započal plán Barbarossa, Hitlerův útok na šírou Rus a z hanebného Stalina se stal partner západních spojenců a příjemce obrovského množství dodávek nejen válečného materiálu − veledarů nikdy neuznaných, natož kdy splacených.
Na východní frontě objevena Katyň, tisíce mrtvol polských bojovníků zavražděných Sověty, potvrzeno odborníky mezinárodního Červeného kříže.
Západní spojenci dodržovali závazky, proto však nedošlo k americkému osvobození Prahy.
Je po válce, veletoč hodnot se znovu všelijak rozjíždí. Jednak štědrostí Marshallova plánu, jednak realitou Churchillova projevu na malém učilišti v americkém vnitrozemí v roce 1947 o železné oponě. Studená válka započala. V červnu 1950 ji následovala válka korejská s odhadovaným počtem snad milionu ztracených životů tam se utkavších bojovníků. Jakési příměří uzavřeno v roce 1953, Korejský poloostrov rozdělen na dva, radikálně různým způsobem si počínající státy. Jeden kvetoucí, druhý hynoucí, avšak netající se záluskem rozpoutat nukleární inferno.
Kolotoč se nepřestal pohybovat s různými plusy a minusy: v tomtéž roce umřel Stalin, začátkem roku 1956 došlo k 20. sjezdu komunistické vládnoucí strany SSSR.
Proslulý Chruščovův projev destalinizační, ledy se pohnuly, v Maďarsku vypukla revoluce, ošklivě potlačena, OSN nijak nezasáhlo.
Končilo však věšení ve velkém, nastala doba následné posmrtné rehabilitace, aniž by ovšem došlo k pořádnému vyúčtování s dychtivě se zaslouživšími věšiteli.
Berlín, 1961, Zeď míru ztopořena. Praha 1968, Pražské jaro, zasvitl socialismus s lidskou tváří. Za několik měsíců téhož roku takové naděje přeťal příjezd tanků spřátelených bratrů ze sousedství. Nastaly roky temna, normalizace, abnormalizace.
Gorbačov se objevil s glasností a perestrojkou. Reagan s Gorbačovem se procházejí spolu v Moskvě po Rudém náměstí.
Rok 1991, kolaps Sovětského svazu, „největší tragédie 20. století“. Takto událost hodnotí Vladimír V. Putin, dřívější důstojník obávané tajné policie KGB, nynější prezident postsovětského Ruska, z mnohých směrů hodnocen jako prozatím největší postava nového století.
***
Kdyby došlo k obnovení Sovětského svazu tak, jak Putin dychtí, byl by to stát rozsahem ten největší na světě, 17 milionů km2 povrchu zeměkoule , nyní s odhadovaným počtem 293 milionů obyvatel. Z nich 43 procent jsou etničtí Rusové, ruský jazyk jich ovládá 58 procent. Druhým nejpočetnějším jazykem je ukrajinština, třetím je jazyk uzbecký.
Letos v roce 2017 by se Sovětský svaz byl dožil přesně jednoho století vlády jedné marx-leninské ideologie, jediné legitimní náboženské víry, jíž ovšem byl stoprocentní ateismus. Podle dosažitelných odhadů současné situace těchto ateistů je pouhých 12 procent, převládá většina 54 procent křesťanů ruské ortodoxní víry. Na druhém místě jsou sunnitští muslimové – 24 procent.
Pět metropolí s největším počtem obyvatelstva: Moskva, Leningrad (původní název takto obnoven), Kijev, Taškent, Minsk. Průměrný HDP per capita v původním sovětském společenství dosahuje ekvivalent 6,899 dolarů, je na 76. místě na světě, před Bulharskem. Sjednocením by nový SSSR svou ekonomikou předstihl Jižní Koreu a Kanadu, ale zůstal za Indií a Francií.
Velikosti rozpočtu: 1. USA, 2. Čína. 3 Saúdská Arábie, 4. Rusko. To je na 2. místě rozsahem svých vojenských sil − 4,3 miliard, a to za Čínou − 4,6 miliard.
Přírodní hranice s pohořími: ty Rusko má všemi směry, pouze s jednou výjimkou, jíž jsou roviny směrem k západní Evropě. Rusko ale postrádá ice free deepwater port.
Bilance Ruska, ať jde o historii, nebo jeho současnou sílu, není moc radostná.
Jak si s tím poradí, nebo neporadí, k tomu se ještě vrátíme.