Ač koronavirus v důsledku opožděné reakce při první vlně zasahuje Nizozemsko ve větší míře než Německo, pořád je na tom o poznání lépe než Česká republika, což dovoluje zabývat se i kulturou tamního prosazování bezpečnostních opatření proti šíření nemoci. Na Nizozemsku je v této souvislosti zajímavé to, že většina tam zavedených opatření měla formu doporučení a obyvatelé je dodržovali.
Premiér Mark Rutte apeloval na dospělost a rozum občanů. „Apeloval až lehce nacionalisticky na vlastnost holandského národa – zodpovědnost. ‚Udělejme to holandsky, zodpovědně, jsme vyspělý národ,‘ vyzýval veřejnost, a ta uposlechla,“ popisuje nizozemský boj s koronavirem Čech holandského původu Otakar van Gemund.
„Premiér měl nicméně vždy ten přístup, že apeloval na rozum a vždy vysvětloval úplně všechno. Nenařizoval z titulu funkce, ale navrhoval z pozice spoluobčana, což fungovalo a funguje,“ popisuje van Gemund v rozhovoru s deníkem FORUM 24 styl a možnosti politika s vizí a hodnotami, který se dosud nediskreditoval jediným skandálem. Připouští nicméně, že roušky lidé mimo místa, kde byly povinné, příliš nenosili a vláda nakonec musela nějaká nařízení vydat. „Sám tíhnu k levici, takže on není zrovna můj šálek čaje, přesto jej respektuji jako velmi slušného a schopného premiéra,“ popisuje vlastní přístup k ministerskému předsedovi, který jeho rodnou zemi vede už 10 let.
Zkraje první vlny přitom Rutte chyboval, když nejprve držel anglický scénář a spoléhal na promoření obyvatelstva. Země patří k těm postiženějším a v souvislosti s pandemií koronaviru z Číny eviduje až 10 000 obětí na životech. „Vysoké ztráty z jarní vlny byly důvodem toho, že Holanďané ‚neprudili‘ a dodržovali opatření,“ připouští van Gemund. „Na rozdíl od Česka, kde všechno nechali plavat, v Holandsku i přes léto lidé automaticky dodržovali rozestupy, a přestože nebyly zakázané, ani nepořádali večírky,“ popisuje zodpovědný přístup Nizozemců podle vlastní nedávné zkušenosti z Amersfoortu a Amsterdamu.
Díky kombinaci zodpovědných obyvatel a důvěryhodného vedení země zůstávají i přes tamní částečný lockdown stále otevřené malé obchody včetně těch se spotřebním zbožím. Dovnitř smí jen omezený počet nakupujících podle plochy prodejny a venku čekající zákazníci udržují rozestupy – ač ty jsou nadále jen na dobrovolné bázi a na základě velmi naléhavého doporučení vlády. „Nebýt ale premiérova opakovaného trpělivého vysvětlování smyslu doporučovaných opatření, situace by byla o poznání horší,“ přiznává van Gemund zásluhu Ruttemu.
V Česku vyhlášený zákaz nočního vycházení, platící od středy, van Gemund v Nizozemsku neočekává. „Na tyto věci se Rutte dívá skrz prsty – nevidí k tomu žádný důvod, když bary jsou zavřené a večer platí zákaz prodeje alkoholu,“ vysvětluje. Zmíněná restrikce, od níž se v podstatě distancovala i policie, neboť je nevymahatelná, podle van Gemunda může mít negativní vliv na dodržování ostatních, smysluplných opatření.