Včerejší demonstraci proti Andreji Babišovi a na obranu nezávislé justice označilo již několik pozorovatelů za zlomovou. Na Staroměstské náměstí přišlo podle policejních odhadů čtyřikrát více lidí než před týdnem. Dav zaplnil zhruba tři čtvrtiny náměstí a při pohledu z věže Staroměstské radnice vypadal opravdu mocně. Je tu hodně lidí, kteří mají arogance současné moci už plné zuby.
Za zlomové lze označit i vystoupení šesti zástupců demokratických stran včetně zástupce vládní ČSSD Petra Dolínka, který to měl opravdu těžké a jeho role tak trochu připomínala vystoupení federálního premiéra za KSČ Ladislava Adamce na masové demonstraci na Letné v Listopadu 1989.
Účast demokratických politiků byla zásadní. Neustále hanobené strany dostaly před lidmi prostor říci, že tu jsou právě proto, aby usilovaly o obranu demokracie a změnu vlády. Člověku je poněkud trapně, když má někdo potřebu vysvětlovat, že na politickou akci pozval politiky z demokratických stran. Jedním dechem Mikuláš Minář, který stál u mikrofonu, říká, že politika není sprosté slovo, ale zároveň musí říci, jak to tu předešlá politická reprezentace před Babišem zkazila.
Není pak totiž jasné, proč organizátoři také nemají ostych pozvat zástupkyni sdružení Rekonstrukce státu anebo vytvářet dojem, že naši státní zástupci jsou en bloc sloupy demokracie. Copak to nebyla právě Rekonstrukce státu, která v letech 2012–2014 provázela Andreje Babiše na základě těsné ideové a propagační spolupráce vzhůru k moci? Copak to nebyla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v Babišových Lidových novinách neustále manifestovala připravenost bojovat s korupcí podle not Babišovy ideologie? Vzpomínáme si na titulek z vánočních LN: „Zavírat můžeme i o svátcích“. A když se pak v LN objevovaly v masivní míře informace z živých spisů v kauzách s Babišovými konkurenty, tak si máme myslet, že to byla jenom náhoda?
Chtěl bych nabídnout jiný pohled. Každé reprezentaci státu lze vytýkat mnohé. Ale už tu nepotřebujeme opakovat do nekonečna, co se tu dělo strašného před Babišem. Tehdy jsme psali o lumpárnách na magistrátu a o buranství různých politických podnikatelů, kteří nosili boty z krokodýlí kůže. Ale Nečasova vláda nebyla žádným zosobněním zla a hříchy paní Nečasové Nagyové byly pouze vrcholně trapné, ale nebyl tu ohrožen právní stát, svoboda médií, nezávislost justice a samotný ústavní pořádek.
Korupce byla decentralizovaná mezi tisíc hnusných šíbrů s veksláckou kulturou jako v každé postkomunistické zemi, ale nebyla tu tehdy centralizovaná a všeobjímající korupční situace, jako je v Rusku a jako je nyní nově u nás či v Maďarsku. Konflikt zájmů v podobě, který předvedl Babiš, je totiž horší než běžná korupce. Ke korupci jsou potřeba dva. Jeden na straně státu a druhý soukromník. Jenže Babiš si stačí sám. On je obojí zároveň.
Protesty proti mocenskému systému Andreje Babiše, proti jeho kumulaci moci a konfliktu zájmů a také proti oživování komunistické mentality a temných duchů xenofobie jsou obranou demokracie. A je to skvělá práce od organizátorů z iniciativy Milion chvilek pro demokracii, že toto dělají.
Prostor pro svobodu je ale především prostorem pro kritické myšlení. V tomto smyslu si nelze odpustit poznámku, že se tu všem nechce demonstrovat za práva „prokurátorů“. Jsou tu také lidé, kteří si ve shodě s modelem západních demokracií nemyslí, že státní zástupci nám zachrání demokracii. Naši státní zástupci totiž nejsou řešením našeho problému. Oni jsou součástí našeho problému. Navíc státní zastupitelství nemá a nemůže mít lék na nemoc tohoto státu, kterou je zejména gigantická kumulace moci, destrukce politického systému a struktury svobodných médií.
V každém případě je třeba, aby občanská veřejnost hlasitě bránila právní stát a možnost nezávislého vyšetření trestních kauz mocných osob. Ale mandát státního zástupce je vždy daný exekutivou. Třebaže jeho závislost má podléhat přísným pravidlům, aby mohl jednat nezávisle v konkrétních případech. Ale skutečnou nezávislou mocí může a má být jedině soud. Volání po nezávislosti soudů je tudíž zcela na místě. Volání po nezávislosti státních zástupců je správné jen z hlediska výkonu jejich konkrétní práce, ale je podezřelé z hlediska celkového systému.
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
A právě proto, že státní zástupce podléhá v zákonných mantinelech exekutivě, tak nesmí přicházet vůbec v úvahu situace, že je šéf exekutivy trestně stíhanou osobou. To totiž převrací celý systém naruby a právnímu státu hrozí destrukce.
Široké protestní hnutí proti Babišovi má nyní značnou dynamiku. Ale má také svůj vnitřní problém, kvůli němuž vlastně stojí na jakési pomyslné křižovatce. Jde přitom o artikulaci témat a požadavků. V tom je nutná hlubší shoda než jen to, že něco společně zakřičíme.
Jedná se o volbu, zda je toto hnutí pokračováním protikorupční revoluce, kterou tu organizovala spolu s Babišem Rekonstrukce státu, iniciativa Vraťte nám stát či pozitivní evoluce Karla Janečka a jeho protikorupční fond.
Anebo zda je toto protestní hnutí konečně definitivní tečkou za nezodpovědnou hysterií, a zda je tudíž odmítnutím protikorupční revoluce, protože ta nemá nic společného s demokracií a s právním státem.
Copak výsledkem činnosti Rekonstrukce státu nebyl díky podpoře Babišovy ideologie protikorupční revoluce mocný impulz k destrukci státu?
Copak výsledkem úsilí iniciativy Vraťte nám stát nebylo to, že jsme vrátili po pětadvaceti letech náš stát zpátky estébákům a komunistům?
A k čemu nám je totálně nezávislé státní zastupitelství, když nám tu jeden nezávislý státní zástupce bezdůvodně svrhl v roce 2013 legální vládu?
Je velmi důležité, aby neustaly protesty proti překračování a ohýbání pravidel. Navíc je potřeba protestovat také proti děsivé ostudě, kterou nám dělá Babiš v zahraničí. Je třeba ale varovat před tím, aby někdo nutil lidi demonstrovat za konkrétní zákon o státním zastupitelství – jehož podobu neznáme – a upínal tak mnoho lidí k falešnému řešení falešného problému. To se včera na demonstraci dělo a není to dobré. V tom tkví neblahý otisk atmosféry antikorupční revoluce z roku 2013, která vynesla do čela státu autoritářského miliardáře.
Je tu totiž více příznivců parlamentní demokracie, kteří s prokurátorským státem nespojují budoucnost demokracie. A to ani trochu.
————————————————————————————
V našem novém speciálu časopisu FORUM ukazujeme, komu jsme tu vrátili stát a jak byl zrekonstruován. Čtěte, jaké lidi má kolem sebe Andrej Babiš.
Speciál Andrej Babiš – Důsledky jeho moci je k dostání ZDE.