Ta myšlenka zjevně komunisty nenechá v klidu spát. Neustále se jim vrací, trápí je a vytrhává je ze sna, když už se jim podaří konečně zabrat. Institut české levice, který působí jako politický institut Komunistické strany Čech a Moravy, dokonce zorganizoval třídílný seminář věnovaný této otázce a vydal k ní speciální studii.
Ta otázka zní jednoduše: Kam utekli voliči levice (tak zní název onoho semináře), případně: Kam utekli voliči radikální levice a jak znovu získat podporu (to je pro změnu zase název oné studie). Autorem studie je bývalý poslanec za KSČM a tajemník Institutu české levice Jan Klán. Komunistické Haló noviny s ním přinesly rozhovor, ve kterém se zabývaly právě odpovědí na uvedenou otázku.
Pozoruhodná je v tomto ohledu část věnovaná Pirátské straně. Klán zde vysvětluje: „Mladí lidé si často neuvědomují, že jejich honba za zážitky a užívání bez starosti, rebelství, je určována dluhem a půjčkami. Piráti svůj úspěch staví na neomezované svobodě, individualismu i rebelství. Mísí v sobě jak prvky pravice i levice. Právě proto přitahují i mladé, kteří by z logiky věci měli být radikální. V minulosti to byla radikální levice, kdo přitahoval mladé rebely – například Francie v 60. letech 20. století. Naši Piráti jsou ale do jisté míry jiní než ti na Západě. Jejich symbolem je předseda Bartoš, který má dredy a odlišuje se od ostatních.“
Chudáci komunisté, zdá se, že mají Pirátům za zlé, že jim přebrali mladé rebely, kteří by přece jaksi z principu měli volit KSČM, jenže oni, světe div se, volí raději Pirátskou stranu. No, při pohledu na Vojtěcha Filipa se jim nelze příliš divit.
Klasická pravicová partaj
Tajemník Institutu české levice Klán však věří tomu, že to nebude mít dlouhého trvání, voliči Piráty prohlédnou a pochopí jejich pravou podstatu: „Nicméně lze předpokládat postupný pokles zájmu o Piráty, a to ve chvíli jejich případného vládního angažmá. Samotný pokles zájmu o tuto stranu bude zapříčiněn jejich vztahem k pravicovým stranám. Když se podíváme, kde strana názorově stojí, když se například pořádají tiskové konference, tak můžeme vidět, že jsou mezi stranami tzv. demokratického bloku. Z toho lze dovodit, že Piráti jsou klasickou pravicovou stranou, jen s různými estetickými prvky, které odkazují na levici.“
Moc pěkně řečeno. Otázka je, co vypovídá o KSČM její vztah k hnutí ANO a skutečnost, že podporuje vládu miliardáře a oligarchy Andreje Babiše? Jsou snad komunisté rovněž pravicovou partají? Nebo měli jen po volbách v roce 2017 nějakou neodolatelnou potřebu stát na straně vítěze a aspoň trochu posílit svou moc a vliv?
Zkrátka a dobře, dělat z Pirátů klasickou pravicovou stranu na základě společných tiskových konferencí nepůsobí úplně přesvědčivě. Ono být klasickou pravicovou partají asi obnáší trochu víc než s někým pořádat nějaké tiskovky. To by snad komunisté mohli vědět.
Bývalý komunistický poslanec Klán se odvolává na to, že sociálních aspektů u Pirátů mnoho není. Je vidět, že už v dolní komoře nezasedá, protože kdyby měl tu čest s pirátskou poslankyní a místopředsedkyní sněmovního výboru pro sociální politiku Olgou Richterovou, nemohl by něco takového tvrdit.
Neomarxisti a extrémní levice
„Až tuto věc pochopí levicově orientovaní voliči, kteří je volí, dojde k poklesu zájmu o Pirátskou stranu, stejně jako k tomu už došlo v Německu a dalších zemích. Je možné, že skončí na smetišti dějin jako Věci veřejné nebo hnutí Úsvit, ale bude to trvat déle než u uvedených stran,“ uzavírá téma Pirátů Jan Klán.
Je to zajímavý popis, ze kterého plyne, že komunisté nemají Pirátskou stranu rádi, protože mají za to, že jim přebrala část voličů – ačkoli se podle Klána jedná o klasickou pravicovou stranu. Je však užitečné srovnat to s tím, co Pirátům vyčítá předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Ten na jejich adresu ve čtvrtek v poslanecké sněmovně prohlásil, že jsou extrémní levice a „neomarxisti, kteří zjišťovali v Praze, jestli náhodou někdo nemá nějaký velký byt, a když má velký, tak ho zdaníme“. Premiér Babiš a komunisté se sice shodnou na tom, že Pirátům nemůžou přijít na jméno, každý ale z jiného důvodu – pro Andreje Babiše jsou moc levicoví a pro komunisty zase málo.
Skutečnost je ovšem taková, že ani Babišovi, ani KSČM na ideovém zakotvení Pirátské strany zase tolik nesejde, podstatné je pro ně to, že se jim Piráti nehodí do krámu, že jim nejdou na ruku, nekamarádí se s nimi a nedají se s nimi dělat kšefty a dohody. Stačí si všimnout toho, že autor studie zabývající se tím, kam utekli voliči radiální levice, v rozhovoru v Haló novinách zcela opomíjí hnutí ANO. Místo toho se raději věnuje Pirátům a SPD Tomia Okamury. Proč asi?