V čele pražské policie končí Jan Ptáček, dosazený během čistek první Babišovy vlády. Přitom se docela snažil. Na rozdíl od svého předchůdce nekryl vyšetřovatele Čapího hnízda Nevtípila, ale naopak ho udal GIBS. Zjevně nesplnil očekávání, ale otazníky kolem jeho odchodu zůstávají.
[ctete postid=“255410″ title=“Ficův poslanec torpéduje slovenský registr firem. Pomohl by tím i Babišovi“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-Fico-Kondrót-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslanec Ficovy strany Smer-SD Maroš Kondrót chce znefunkčnit slovenský registr “ permalink=“https://forum24.cz/ficuv-poslanec-torpeduje-slovensky-registr-firem-pomohl-by-tim-i-babisovi/“]255410[/ctete]
Ředitel pražské policie odchází po ročním působení ve funkci. O jeho výměně se v médiích spekulovalo už dva měsíce. Nyní ji oznámil policejní prezident Jan Švejdar, který uvedl jméno Ptáčkova nástupce. Počátkem července ho nahradí dosavadní ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Důvody této změny na jednom z klíčových policejních postů nebyly oficiálně oznámeny.
Švejdar: Nejde o Čapí hnízdo
Švejdar si dal pouze hodně záležet, aby Ptáčkův odchod nebyl spojován s kauzou Čapí hnízdo, kterou pražská policie stále vyšetřuje.
[ctete postid=“255613″ title=“Revue FORUM: Vše, co chcete vědět o demonstracích, klimatické změně nebo ženách Karla Janečka“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/cerven9-385×230.jpg“ excerpt=“Aktuální Revue FORUM se na prvním místě věnuje demonstracím, které se konají po celé “ permalink=“https://forum24.cz/revue-forum-vse-co-chcete-vedet-o-demonstracich-klimaticke-zmene-nebo-zenach-karla-janecka/“]255613[/ctete]
„Jsem u policie 32 let a neumím si představit, že by někdo z postu ředitele kraje dovedl ovlivnit jakékoli trestní řízení. Trestní řízení je pod dozorem státního zástupce a tím to končí,“ uvedl policejní prezident na tiskové konferenci.
To je však velice sporné tvrzení. Krajský policejní ředitel sice formálně do živých kauz nezasahuje, ale může vyšetřovatelům zkomplikovat práci. Záleží potom na přístupu a odvaze policistů, zda se nenechají otrávit. To je nepochybně i případ komisaře Pavla Nevtípila, který vyšetřuje citlivou kauzu, v níž jsou obviněni i premiér Andrej Babiš a jeho rodina.
Proč si zasluhuje výměna ředitele pražské policie pozornost? Existuje řada zvláštních indicií, které je nutné vzít v této souvislosti v úvahu.
Neschopný manažer?
V kuloárech se hovoří o tom, že Ptáček byl slabý manažer, který exponovaný post nezvládal. Vyhrotil údajně vnitřní vztahy a nevycházel se svými podřízenými. Nechce se nicméně věřit tomu, že pokud byl natolik neschopný, že by ho policejní prezident přesunul na jiný významný vedoucí post ředitele pardubické krajské policie.
Logiku však dnes nemá více událostí, a vyloučit se proto nedá vůbec nic. Důvody však mohou být i jiné, přičemž v médiích kolovaly už před měsícem.
První informace o tom, že se pod Ptáčkem houpe křeslo (server PPmagazin), se objevily v dubnu se zdůvodněním, že je za tím manažerské selhání. V té době však už bylo jasné, že vyšetřovatelé podají návrh na obžalobu šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo a předají spis k rozhodnutí dozorovému žalobci Šarochovi.
Nesplnil očekávání?
S dalšími informacemi přišel server Neovlivní (13. 5. 2019). Ptáčkův konec může mít podobné pozadí jako náhlá rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, a sice vyšetřování premiérovy kauzy, která měla být podle představ ANO už dávno odložena.
„Nakolik to spolu souvisí, to nikdo nahlas neřekl. Ale jisté je, že Ptáček nesplnil očekávaní jistých kruhů a to, že Nevtípil případ nedotáhne do konce,“ potvrdil serveru zdroj z bezpečnostní komunity.
Měřeno touto optikou, ředitel pražské policie, dosazený loni v červnu, skutečně neuspěl. V té době jednobarevná vláda ANO v demisi prováděla brutální čistky v bezpečnostních složkách a vyměnila všechny klíčové policejní šéfy.
Ptáčkův předchůdce v čele pražské policie Miloš Trojánek byl rovněž na řadě. Opakovaně se totiž veřejně postavil za vyšetřovatele Čapího hnízda Nevtípila poté, co na něj nevybíravě útočili Andrej Babiš a jeho kohorta. Dodnes se ho snaží propojit s mafií, která si měla údajně objednat trestní stíhání současného premiéra.
Trojánek Nevtípila bránil
Je jasné, že s tímto „stigmatem“ nemohl Trojánek ve funkci zůstat. Odešel loni na jaře a na jeho místo nastoupil ambiciózní Jan Ptáček, který se údajně sám přihlásil do formálního „výběrového řízení“ s pouhými dvěma účastníky. Hned v úvodu přislíbil, že „nebude zabředávat do různých kauz“, a naznačil, že nehodlá jít v Trojánkových stopách.
Vyšetřovatelé Čapího hnízda tak ztratili krytí svých nadřízených, ačkoli osobní útoky z okruhu ANO neustávaly. Jaroslav Faltýnek před svědky vyhrožoval, že dostane Nevtípila „do tepláků“. Nejen premiér Andrej Babiš, ale i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková veřejně avizovali, že vyšetřování bude zastaveno.
Ptáček slovo dodržel a Nevtípila nepodržel. Naopak projevil důslednou zdrženlivost jakkoli se angažovat v jeho prospěch. Loni v listopadu na společné tiskové konferenci s městským státním zástupcem Martinem Erazímem odmítl, že by policie pochybila při vyšetřování únosu, oznámeného Babišovým synem Andrejem. Případ byl uzavřen podezřele rychle, aniž byl junior osobně vyslechnut, což je velmi nezvyklé.
Ptáčkovo udání
Pokud dnes policejní prezident Švejdar tvrdí, že krajský ředitel nemůže zasáhnout do trestního řízení, Ptáček ho vyvedl z omylu. Na základě jeho udání začala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) letos v lednu prověřovat komisaře Nevtípila v kauze, která už byla jednou pro nedostatek důkazů odložena v roce 2014.
[ctete postid=“255805″ title=“Krajčo není první aneb Kdo podporoval hnutí ANO a dnes se už od něj odvrátil“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/ANO-sněm-3-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Skupina Kryštof už nebude spolupracovat s Agrofertem, což zvláště dnes není pro “ permalink=“https://forum24.cz/krajco-neni-prvni-aneb-kdo-podporoval-hnuti-ano-a-dnes-se-uz-od-nej-odvratil/“]255805[/ctete]
Nevtípil v minulosti vyšetřoval případ tunelování papírny Neograph, ve které figuroval Vladimír Sitta mladší, který se dostal do sporu s právníky lobbisty Iva Rittiga. Městský soud v Praze dal obžalobě dvakrát za pravdu a Sittu potrestal roční podmínkou. Odvolací Vrchní soud byl loni na podzim jiného názoru a v rozsudku Nevtípila nařkl z údajného porušení nestrannosti.
Tuto kauzu Babiš často používá s cílem znevěrohodnit vyšetřovatele Čapího hnízda. „Shodou okolností“ se objevila v analýze Marie Benešové pro prezidenta Miloše Zemana jako důkaz údajně objednané kauzy. Není jasné, na základě čeho tak současná ministryně spravedlnosti usuzuje, protože analýzu zveřejnit nehodlá. Ani GIBS zatím nedospěla k žádnému závěru.
Změna atmosféry
Ptáčkův přístup signalizoval zásadní proměnu atmosféry v bezpečnostních sborech. Jenže ani to zřejmě nestačilo. Nevtípil se nenechal zastrašit a kauza dotačního podvodu běží dál. Stále však může být hypoteticky státním zástupcem vrácena k došetření. Dosud není uzavřeno vyšetřování Babišova syna, který se zdržuje ve Švýcarsku, a otec ho v době hrozícího obvinění podezřele uklidil na „dovolenou“ na anektovaný Krym.
V březnu se navíc rozběhla druhá větev Čapího hnízda. Existuje důvodné podezření z daňových úniků při zadávání reklamy firem z Agrofertu v nereálném objemu stovek milionů korun přes farmu Čapí hnízdo. Na té ovšem nepracuje Nevtípilův tým, ačkoli by to mělo vzhledem ke shromážděným důkazům logiku.
Ujišťování policejního prezidenta Jana Švejdara, že ve výměně pražského policejního šéfa nejde ani v nejmenším o Čapí hnízdo, tak lze brát s jistou rezervou. Ostatně se ukáže, jaký bude vývoj v pražské policii po nástupu brigádního generála Tomáše Lercha.