V polovině srpna končí mandát šéfovi BIS Michalu Koudelkovi. O tom, zda bude pokračovat jeho působení v čele kontrarozvědky i dalších pět let, má rozhodnout vláda. Ta se však zadrhla a premiér Andrej Babiš podle kritiků z řad opozičních politiků zbytečně vyčkává. Jaké varianty mohou nastat?
Čas běží. Do konce mandátu zbývá dosavadnímu řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) už jen týden. Premiér Andrej Babiš své rozhodnutí odsunuje na nejzazší termín, což podle opozičních politiků není standardní postup. Sesbírali dokonce dostatek podpisů k případné mimořádné schůzi, na které by se daná věc projednávala.
Srovnáme-li situaci se začátkem Koudelkova působení před pěti lety: tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka představil poslancům v bezpečnostním výboru svého kandidáta na post ředitele BIS Michala Koudelku již v polovině července – tedy měsíc před jeho oficiálním nástupem. Sněmovna tohoto muže, o němž prý do doby jeho nominace nic nevěděla, jednomyslně odhlasovala.
Vystřídal na této pozici po třinácti letech generála Jiřího Langa, který se v čele BIS rozhodl k roku 2016 skončit. Koudelka však hodlá pokračovat nadále, a to i přes nelibost prezidenta Miloše Zemana.
Podle Sobotky, který Koudelku do funkce jmenoval, však za tím může stát i další politická hra. Babiš se podle něj šéfa BIS taktéž může chtít zbavit, dělá to ale nenápadně. „Váháním a mlžením vytváří prostor pro nejrůznější spekulace a vlastně už tím dopředu podrývá Koudelkovu pozici. Ve skutečnosti jsou ale jen dvě možnosti. Buď je premiér tlačen do kouta prezidentem republiky, nebo se chce sám Koudelky zbavit a jen hledá způsob, jak odstranění šéfa BIS hodit na prezidenta a sám z toho vyjít s co nejmenšími škodami. Možná i v očích samotného Koudelky,“ řekl pro Aktualne.cz Sobotka.
Babiš s Hamáčkem chce rozhodnout v pondělí. Může navrhnout i zcela nové jméno, to by však vzhledem k nedostatku času mohlo i ohrozit české bezpečnostní zájmy. „Nedovedu si to představit, to by byla nejhorší varianta. Dělá to na poslední chvíli,“ řekl pro FORUM 24 poslanec a člen bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).
„Musí to být prověření lidé, i nám poslancům z výboru pro bezpečnost je nutno dát nějaký čas. Nemůže to být nějaké úplně velké překvapení i pro naše zahraniční partnery, se kterými BIS spolupracuje a vůči nimž ředitel BIS zastupuje Českou republiku,“ dodal.
Ředitele BIS totiž do pozice jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je ředitel odpovědný vládě, která ho odvolává.
Pokud se však nestane nic a vláda do 15. srpna ani neprodlouží mandát Koudelkovi, ale ani nejmenuje jeho nástupce, do čela kontrarozvědky by šel jeho zástupce Jan Pavlíček – minimálně prozatímně.
Babišova hra zvedla ze židle politiky opozičního spektra. „To, co předvádí pan premiér Babiš, je licoměrnost, nedostatek státnickosti, a já se nebojím říct, že v této chvíli se pan premiér Babiš chová jako srab. Vláda, která dlouhodobě navrhovala, aby se Michal Koudelka stal generálem, doporučovala to dlouhodobě prezidentu Zemanovi, není schopna se v té rozhodné chvíli postavit za pana ředitele Koudelku,“ kritizoval v pátek premiéra šéf hnutí STAN Vít Rakušan.