Již čtvrtý měsíc za sebou státní kasa bilancuje v červených číslech. Rozpočtový schodek se prohloubil na více než padesát miliard korun a Babiš zoufale hledá, kde vzít peníze, které rozdal svým hlavním voličským skupinám. Nejnovější zdroj, který si vyhlédl, se jmenuje životní pojištění. Vláda ho chce totiž zdanit.
[ctete postid=“257219″ title=“Důsledky Babišovy moci: SPECIÁL FORUM je opět v trafikách“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“SPECIÁL FORUM, ve kterém jsme zmapovali sedm důsledků pěti let působení Andreje “ permalink=“https://forum24.cz/dusledky-babisovy-moci-special-forum-je-opet-v-trafikach/“]257219[/ctete]
Není asi náhodou, že první čtení zákona o tzv. zdanění technických rezerv pojišťoven si schovali na červenec, kdy jsou všichni na dovolených. Kdyby se totiž o této krádeži za bílého dne dozvěděli lidé, kteří si životní pojištění zřídili, na Letné by nemuselo být 250 tisíc, ale pět milionu lidí. Takový je totiž počet českých občanů, kteří si životní pojištění zodpovědně zřídili a po jejichž penězích nyní Otesánek Babiš hladově pokukuje.
Tzv. technické rezervy jsou ve skutečnosti peníze, které si pojišťovna schovává do budoucna, aby měla z čeho vyplácet svým klientům životní pojištění. Jsou to tedy peníze klientů, které jsou připraveny pro výplatu budoucích plnění – pro případ, že dojde k onemocnění, úrazu či dokonce úmrtí, případně k podstatnému omezení schopnosti chodit do práce. Takový je princip životního pojištění a smyslem rezerv je pokrytí budoucích nároků pojištěnců vyplývajících z pojistných smluv. Zdaňovat tyto peníze je hazard s důvěrou lidí, kteří se pojistili. A samozřejmě povede k nárůstu ceny pojistek.
Projídání budoucnosti
Jedná se tedy o další projídání budoucnosti. Stejně jako Babiš utratil 22 miliard, které zbývaly z privatizace na účtech někdejšího Fondu národního majetku, nyní se chystá mimořádně zdanit pojišťovny. Některé pojišťovny tak mají odvést odhadem dokonce 300 % či až 500 % čistého zisku jako jednorázovou daň!
Před zdaněním nadměrného objemu rezerv pojišťoven varují i ekonomové. „Je dobré si uvědomit, že jde o jednorázový, nikoli trvalý výnos, byť může být rozložen na dva roky. Pokud se z něj budou platit opakující se, zejména mandatorní výdaje – důchody, rodičovský příspěvek a podobně, vytvoří se tím jen další nerovnováha ve veřejných financích,“ řekl časopisu Faktor Soukup Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky a nynější člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání.
Proti zdanění má námitky i Česká národní banka. Ovšem ani její názor vládu zatím příliš nezajímá. Jediné, co tedy mohou majitelé životního pojištění v tuto chvíli dělat, je apelovat na poslance, aby skandální zákon nenechali projít.
„Řekl, že má hlad a snědl mámu. Když se táta vrátil, také ho snědl. A vydal se do vsi. Šel po cestě a snědl děvečku s jetelem, šel dál a tam snědl sedláka se senem, šel dál a tam snědl ovčáka s ovcemi, šel dál a tam snědl pasáka s prasaty a až když chtěl sníst babičku, která okopávala zelí, ta se ho nezalekla, sekla mu do břicha rýčem a jeden po druhém vyskákali ven.“
Takto zapsal lidovou pohádku o Otesánkovi Karel Jaromír Erben.
Potřebujeme víc babiček s rýčem.