Válka Putinova Ruska proti Ukrajině znamená především obrovské lidské utrpení, neboť ruská armáda vraždí ukrajinské civilisty a způsobila i vzedmutí nebývalé uprchlické vlny. Zároveň jsou však ruským ostřelováním a bombardováním ničeny významné ukrajinské památky, které jsou nedílnou součástí evropského a světového kulturního dědictví. Ohroženy jsou také unikátní archivní prameny, v nichž se zrcadlí bolestné dějiny Ukrajiny a východní Evropy v časech totalitních režimů 20. století. Proto skupina historiků apeluje na českou vládu, aby Česká republika na mezinárodním fóru upozornila, že ruská válečná mašinerie svým barbarstvím přímo ohrožuje i evropskou historickou paměť.
Plný text otevřeného dopisu:
My, níže podepsaní, jsme si vědomi tragických obětí, které přinášejí občané Ukrajiny ve válce s ruským agresorem. Za neméně vážnou a ve svých důsledcích tragickou pokládáme však hrozbu, jíž jsou v důsledku válečné kampaně Ruské federace vystaveny ukrajinské archivní instituce jako Státní ústřední archiv vyšších orgánů Ukrajiny, Státní ústřední archiv občanských organizací, Archiv SBU, Archiv OUN v Kyjevě a jiné ústřední archivy pečující o materiály neocenitelné hodnoty, pokud jde o poznání minulosti Ukrajiny, Polska, Ruska a jejich národů, jakož i minulosti československé, a totalitní praxi sovětského a nacistického režimu.
Zlověstně se v této souvislosti jeví aktuální zprávy o zničení archivu SBU v Černihivské oblasti, obsahujícího dokumenty 13 tisíc trestních kauz vedených sovětským režimem proti opozici a další navazující materiály. Obracíme se proto na předsedu vlády České republiky Petra Fialu, ministra vnitra Víta Rakušana a ministra kultury Martina Baxu, aby zvážili, jak za Českou republiku ukrajinské straně neprodleně pomoci při snaze o jejich zachování, tak aby za oběť ruské nenávisti nepadla i historická paměť ukrajinského národa jako část dědictví celého lidstva.
PhDr. Jan Kalous, Ph.D. (Muzeum paměti XX. století)
PhDr. Petr Blažek, Ph.D. (Muzeum paměti XX. století)
Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D. (Muzeum paměti XX. století)
doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. (Muzeum paměti XX. století, Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR)
Miroslav Vodrážka (Centrum pro dokumentaci totalitních režimů)
Mgr. Peter Rendek (Platforma evropské paměti a svědomí)
doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. (Ústav pro studium totalitních režimů)
PhDr. Pavel Zeman, Ph.D.
Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc. (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)
V Praze dne 27. března 2022