Česká komora architektů zaslala v úterý otevřený dopis ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti). Ten se týká znepokojení architektů z nefunkčností Portálu stavebníka a procesu digitalizace stavebního řízení. Žádají ministra o nápravu, a to neprodleně.
„Vážený pane ministře, se znepokojením sleduji současnou situaci ohledně nefunkčnosti Portálu stavebníka. Podporuji digitalizaci stavebního řízení a vždy jsem chválil Vaši snahu v této oblasti. Nicméně současný stav, po třech týdnech od spuštění, je neudržitelný. Systém DSŘ (digitalizace stal0vebního řízení, pozn. red.), nejen Portál stavebníka, nefunguje ani v základních funkcionalitách, natož ve slibovaném rozsahu, což má závažné dopady na každodenní práci našich členů,“ obrátil se v otevřením dopisu na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) předseda České komory architektů Jan Kasl.
Opakovaný problém mají architekti také s nekomunikací ze strany ředitele odboru digitalizace Petra Klána, popsal Kasl. „Poměrně nesystémově jej nahrazuje obětavá paní vrchní ředitelka Šteigrová, která se snaží přenášet podněty řešitelům, a to v kteroukoli denní hodinu naší mailové komunikace. Oceňuji její snahu, ale jde o zcela neadekvátní a nesystémové řešení…,“ přiblížil.
Jako řešení navrhl předseda ČKA kulatý stůl vybraných projektantů s řešiteli DSŘ a pracovníky odboru digitalizace a stavebního řádu. Podle Kasla se totiž zdá, že IT expertům nikdo nepředává reálné informace z projektové praxe, aby úpravy Portálu a celého DSŘ probíhaly efektivněji.
„Ostatně se obávám, soudě dle Vašich vyjádření pro média, že ani k Vám se nedostávají pravdivé informace o nefunkčnosti systému a pomalém postupu odstraňování chyb,“ pokračoval.
Kasl mimo jiné k dopisu přiložil seznam základních problémů, s nimiž se projektanti, ať architekti, nebo inženýři, od 1.července trvale potýkají.
Členové komory se na Bartošovo ministerstvo obracejí prostřednictvím help desku, který nefunguje příliš efektivně, popsal s tím, že současný způsob hlášení chyb systému, kdy se jednotlivci musí obracet na konkrétní osoby bez zpětné vazby, je nevyhovující a neudržitelný, a vyžaduje okamžitou nápravu, apeloval.
„Chybí nám také veřejně komunikovaná a pravidelná aktualizace informací o provedených opravách a vylepšeních, což nám všem ztěžuje práci,“ uvedl Kasl a dodal, že připomínky a podněty od architektů a projektantů lze rozdělit na závažné chyby znemožňující řádné fungování Portálu a na systémové nedomyšlenosti a nekoncepční řešení, které sice nebrání funkci, ale komplikují a zdržují při podávání žádostí.
V neposlední řadě komora ministra požádala o zajištění opakovaného školení „jak pracovat s Portálem“ pro její členy. „Doporučuji, aby pan ředitel Klán, či jím pověřená osoba, uspořádali toto školení ještě v srpnu a následně po každé jeho zásadní změně, abychom mohli efektivně využívat systém DSŘ a byli informováni o všech novinkách a změnách,“ uvedl předseda. Na žádost o školení podle něj doposud nedostali odpověď, a to ani ohledně Národního geoportálu územního plánování.
„Žádám Vás tedy o urgentní řešení současné situace a zajištění řádného fungování Portálu stavebníka v co nejkratší době, aby naši členové mohli plnit své smluvní povinnosti vůči stavebníkům a nedostali se do existenčních problémů,“ uvedl Kasl na závěr.
Nový stavební zákon začal platit 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady mají samy obesílat ostatní úřady a získat jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších systémů a veškerá dokumentace je on-line. Úřady a stavebníci mají komunikovat v propojených systémech.