Skupina 54 senátorů připravila návrh ústavní stížnosti a požaduje zrušit zákaz prodeje pro většinu obchodů, které nyní musí zůstat uzavřeny kvůli epidemii koronaviru. Zákonodárci ji předloží Ústavnímu soudu v případě, jestliže poslanecká sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu. (Prodloužení nouzového stavu do 12. prosince schválila sněmovna ve čtvrtek 19. listopadu – pozn. red.)
Já s nimi souhlasím, protože nevidím důvod, aby byly zavřeny jenom malé prodejny a oblečení, boty a další věci si lidé mohli bez problémů koupit pouze v hypermarketech. Přitom v obchodních centrech při velké koncentraci lidí je nákaza koronavirem pravděpodobnější než v menších obchodech, kde se najednou vyskytují jeden až dva kupující.
Premiér Andrej Babiš kdysi na jedné akci prohlásil, že malé firmy jsou na prd a podporovat se musí ty velké. Jeho vláda evidentně jedná ve prospěch velkých řetězců a proti zájmům malých podnikatelů. Podle mého názoru tento zákaz také porušuje platné zákony, když vytváří nerovné podmínky pro podnikání. Existují vůbec nějaká čísla, která by dokazovala, že malé prodejny jsou zdrojem nákazy koronavirem? V každém případě si to nemysleli lidé, kteří začali častěji nakupovat právě v menších prodejnách ještě před jejich uzavřením, a těm v některých regionech stouply tržby až o 20 %. Možná právě tato skutečnost začala někomu vadit. Tohle není opatření proti koronaviru, ale absence zdravého rozumu a cílená likvidace drobných živnostníků.
Další ránu malým obchodům zasadila vláda svým nedávným nařízením, že na jednoho zákazníka musí připadat 15m² prodejní plochy, a to v době, kdy epidemie začíná ustupovat. Skandální ovšem je, jak k tomuto číslu vláda přišla. Uznávaný odborník epidemiolog Rastislav Maďar upřesnil, že bezpečná vzdálenost mezi lidmi je v případě covidu-19 zhruba 1,8 metru. Bezpečný kruh kolem každého člověka je tedy dostačující o obsahu 10 m². Vláda však tuto hodnotu o třetinu navýšila. Zdůvodnění výsledného rozhodnutí je směšné a hloupé, nikoliv odborné. Podle ministra zdravotnictví Blatného se na něm shodli členové vlády jako na kompromisu. To připomíná scénu z proslulého filmu s Vlastou Burianem Ducháček to zařídí, kde přítomní účastníci dražby předmětů ze zámku Rispaldiců odhadovali jejich cenu tak, že každý řekl nějakou sumu a pak to zprůměrovali.
Babišova vláda tak pokračuje ve svých naprosto zmatených rozhodnutích, která lidem nepomáhají, ale naopak jim otravují život.
Malé obchody by se proto měly otevřít co nejdřív a omezení plochy na zákazníka by mělo být také zrušeno. Už jen proto, jak upozorňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, že se blíží Vánoce a prosinec bývá pro nepotravinářské prodejny klíčový. Většina z nich v tomto období dosahuje 200 až 250 procent běžných měsíčních tržeb, a pokud by musely zůstat zavřené, bylo by to pro ně likvidační.
A také nechci, aby tu nějaký odborářský idiot s platem 100 tisíc korun měsíčně vykládal, že je dobře, když 50 % hospod zkrachuje!
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.