Putin, Trump a Lukašenko jsou v současnosti nejsledovanější a bezesporu nejvíce kontroverzní prezidenti na světě. Všichni tři se v posledních dnech vyjadřovali ke kauze otravy Alexeje Navalného – a jejich výroky jsou pozoruhodné.
Na konci srpna ruský opoziční politik a protiputinovský aktivista Alexej Navalnyj zkolaboval v letadle letícím ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Jeho tým konstatoval, že byl s největší pravděpodobností otráven. A ačkoliv to ruští lékaři popřeli, po převozu Navalného do Německa byly v jeho těle zjistěny stopy nervově paralytické látky ze skupiny novičok.
Navalného stav není dobrý – nachází se i nadále v bezvědomí, připojen na plicní ventilaci. Odborníci se shodují, že i kdyby z otravy neměl závažné doživotní komplikace, jakožto opoziční politik skončil.
Rusko podezření z otravy odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin, pro něhož je umlčování kritiků oblíbeným sportem, se tváří, že se ho celá věc netýká a je pod jeho rozlišovací schopnosti. K obvinění z použití novičoku se zatím nevyjádřil, ale jak upozorňuje britský deník The Guardian, dlouhodobě se zdráhá jméno Navalného byť jen vyslovit. V minulosti ho nazýval různými přezdívkami a výrazy – ale vždy tak, aby to působilo dojmem, že je nad věcí.
Nejspíš i proto ho nazývá „rádoby politikem“, „zmiňovaným mužem“ či „uvedenou osobou“.
„Ten, koho jste zmínil, je stejný jako Saakašvili, pouze ruská verze,“ odpověděl Putin v roce 2017 novinářům na to, jak hodnotí Navalného politické plány. Přirovnal ho tak k bývalému gruzínskému prezidentovi, který v minulosti prohlásil, že nikdo není „větším nepřítelem Ruska a prezidenta Vladimira Putina než on sám“.
Předloni se rakouský novinář Putina zeptal, proč nikdy nevyslovuje Navalného jméno – ruský prezident tuto otázku opakovaně ignoroval. Jak uvádí zahraniční reportéři, činí tak hlavně proto, aby nevěnoval opozičnímu politikovi ani špetku publicity. Přece když ho nebude veřejně uznávat, tak to bude působit, že ho nezajímá.
Ale protože tato strategie nevycházela, přišel na řadu novičok. Navalnyj je sice naživu, ale i to může být záměr. Vždyť Putin osobně našeho prezidenta poučil, že novináře „není potřeba zabíjet, stačí je redukovat“.
Lukašenko tomu nevěří, Trump se chce soustředit na Čínu
Vyjádření věnoval otravě Navalného i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který momentálně čelí velkému tlaku obyvatelstva vlastní země. To se dožaduje svobodných voleb, Lukašenko je však přesvědčen, že jde o ovce řízené z Česka, Polska a Velké Británie.
Něco podobného si myslí i o případu Navalnyj. Prý jde o podvod a údajně má důkazy. „Předtím, než (německá kancléřka Angela) Merkelová učinila prohlášení, že se někdo pokouší umlčet Navalného, jsme zachytili rozhovor. Jak jsem pochopil, šlo o rozhovor mezi Varšavou a Berlínem,“ prohlásil Lukašenko na setkání s ruským premiérem Michailem Mišustinem. „Naše vojenská elektronická zpravodajská agentura rozhovor zachytila. (…) Dokazuje, že se jedná o vymyšlený příběh. Navalnyj nebyl otráven,“ řekl podle ruské agentury TASS běloruský prezident. Německá vláda podle deníku RBC odpověděla, že tato slova neodpovídají realitě.
Ke kauze se vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Ten podle televize BBC připustil, že Spojené státy musí brát otravu opozičníka Navalného „velmi vážně“, ale jeho úřad zatím neeviduje žádné konkrétní důkazy o tom, že by se tak stalo na pokyn Kremlu.
„Nevím přesně, co se stalo. Je to tragické. Hrozné, nemělo by se to dít,“ nechal se slyšet Trump. „Je zajímavé, že všichni vždy zmiňují Rusko. Já myslím, že Čína je v tomto okamžiku národ, o kterém byste měli hovořit mnohem víc než o Rusku,“ dodal s tím, že věc prověří.