Jiří Ovčáček byl velmi znepokojen analýzou ministerstva vnitra nazvanou „Útoky na aktéry a instituce demokratického státu na české kvazi-mediální scéně“. Zřejmě se v ní poznal. Na jeho výkřik na twitteru zareagovala i Markéta Pekarová Adamová – a trefila do černého.
Ovčáček na twitteru napsal: Každý skutečný demokrat se musí nyní ozvat. Není možné, aby na ministerstvu vnitra (!) vznikaly materiály, které doslova po estébáckém způsobu dehonestují zcela legitimní názory.
(Následuje proklik na onu analýzu, což zase – bez ironie – oceňujeme.)
V reakci se ozvala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová:
„Pokud se musí ozvat každý skutečný demokrat, tak by mě zajímalo, proč se ozýváte Vy. Co si pod tím slovem představujete, ostatně ukázala schůzka vaší chráněnky paní Lipovské s panem Volným… Já věřím, že každý skutečný demokrat zprávu MV přečte. Je z ní patrné, o co vám jde.“
V té poslední větě má politička taky pravdu. Když se do zprávy podíváme, čteme tam například:
„Kvazi-mediální scéna v ČR ve svém působení útočí na nejrůznější aktéry a instituce, jejichž postoje nesouzní s jejich vlastními názory nebo jejich zamýšleným směrem často polarizujícího nebo agendu nastolujícího působení v rámci české společnosti…
Útoky na instituce demokratického státu jako celek mohou představovat z dlouhodobého hlediska destabilizující a nedůvěru prohlubující prvek pro demokracii a demokratické procesy v ČR. To, co je společné všem typům těchto útoků ze strany kvazi-mediální scény je, že nezávislé instituce a procesy rámují jako stranické nebo jasně stranící určitým názorovým proudům, typicky těm, které scéna považuje za nepřátelské. Dalším narativem je upírání autonomního rozhodování těmto aktérům či institucím, scéna je popisuje jako závislé na dalších, typicky západních zahraničních hráčích (USA, „Brusel“, CIA)…
Mezi hlavní cíle útoků kvazi-mediální scény patří někteří vybraní politici či političky, převážně, nicméně nikoliv exkluzivně, z opozičních stran, kteří často zastávají postoje problematické z hlediska cílů kvazi-mediální scény, resp. jejích částí. Tito politici či političky často zastávají přístupy jasně upozorňující na rizika vyplývající z nepřátelského jednání cizích mocí vůči ČR, a tedy hájící prozápadní směřování ČR, což je v přímém rozporu s názorem české kvazi-mediální scény…
Ústavní soud se v poslední době dostal do hledáčku kvazi-mediální scény zejména v souvislosti se zrušením některých částí volebního zákona na počátku února 2021.
Dlouhodobým a klíčovým cílem útoků kvazi-mediální scény jsou veřejnoprávní média a konkrétně Česká televize. Útoky na Českou televizi jsou často personalizované – jsou vedeny mj. na generálního ředitele, autory/-ky publicistických pořadů, a dále např. na moderátory/-ky zpravodajství. Podobně jako u Ústavního soudu se i v případě České televize jedná zejména o nařčení z nadržování konkrétním názorovým proudům a stranickosti a naopak opomíjení těch proudů, které kvazi-mediální scéna považuje za žádoucí…
Významným cílem útoků kvazi-mediální scény je i Bezpečnostní informační služba a její vedení. Činnost Bezpečnostní informační služby je velmi často rámována jako podléhající „diktátu CIA“ a působící proti českým zájmům. Bezpečnostní informační služba bývá rovněž nařčena z toho, že je neefektivní a neschopná. Kvazi-mediální scéna hojně přebírá i nelichotivé označení „čučkaři“. V roce 2020 se stala Bezpečnostní informační služba terčem útoků kvazi-mediální scény mj. v souvislosti s tzv. kauzou ricin.“
Takže když to shrneme, je jasné, že občasného mluvčího především rozčílil popis praktik, které provozuje on sám, jeho šéf Miloš Zeman, blíženkyně Hana Lipovská, prokremelské dezinformační weby a politické síly, které se snaží u nás demokracii poškodit.
Má pravdu, předsedkyně.