Kdo by to byl čekal, že špatná kritika jednoho z českých filmů vyvolá takové ohlasy. Tuzemská kinematografie vysokou kvalitou zrovna neoplývá a režisér Filip Renč sice svému snímku o Lídě Baarové zařídil mohutné promo, i tak by ale negativní názory žádnou vlnu nevole nevzbudily – pokud by se premiéry neúčastnil Renčův přítel Miloš Zeman.
Hned po uvedení snímku jsme se na profilu prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka mohli dočíst, že se jedná o výborný film, který doporučuje nejen on, ale i hlava státu. Vzápětí ale následovaly další názory.
„Soupis všech nesmyslů by byl dlouhý, vlastně přesně tak dlouhý jako scénář. Shrnul bych film Lída Baarová asi takhle: Všechna čest stranou,“ napsal například textař Michal Horáček. Stejný názor měl v týdeníku Respekt i Kamil Fila: „Celovečerní Lída Baarová (2016) se nemůže počítat ani jako pokus o film. Jsou to tři přešlapy během prvních pár minut a pak už nelítostná diskvalifikace z kategorie „dílo kinematografické povahy“.“
Negativní názory znějí i z Německa nebo ze Slovenska. „Míra umělecké impotence, laciných triků, šlendriánu a podceňování diváka nemá v dnešním českém filmu soupeře,“ napsal Denník N. Tak bychom mohli pokračovat – na webu Česko-slovenské filmové databáze nedosáhl snímek ani 50 procent.
Ovšem hned vzápětí se na internetu, a zejména na Facebooku, objevily názory, že novináři film kritizují jen proto, že jej natočil právě příznivec Miloše Zemana. Tuto myšlenku potvrdil Svobodnému fóru i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na otázku, zda má pocit, že film je kritizován právě díky přátelství Renče a Zemana, odpověděl: „Nepochybuji o tom.“
Renč se svou blízkostí k Pražskému hradu nijak netají. Právě on natočil Zemanovy předvolební spoty a v roce 2014 mu prezident 28. října udělil státní vyznamenání. To se bez kritických ohlasů neobešlo.