Jiří Ovčáček je, jak známo, mluvčím prezidenta Miloše Zemana. A už sám název profese logicky odkazuje k mluvení čili komunikaci. Už na druhém stupni se děti v mediální výchově učí, že k pracovním povinnostem mluvčího, ať už jde o mluvčího zoologické zahrady, dopravního podniku nebo prezidenta republiky, patří odpovědi na otázky novinářů.
Hradní úředník Jiří Ovčáček to ale buďto neví, anebo jeho zpupná frackovitost dosáhla už takové míry, že je mu to úplně jedno. A už dlouho je naopak pověstný tím, že své povinnosti neplní. Novináře a média rozděluje na ty, kteří jsou k Hradu vstřícní až servilní, nebo alespoň nekladou nepříjemné otázky, a pak na ty, se kterými sice komunikuje, ale jen dehonestujícími žvásty, ve kterých není po věcné odpovědi na položený dotaz ani stopy.
V manuálu na webové stránce Press servis v popisu pracovní náplně mluvčího mimo jiné čteme: „Utváří dobré vztahy s novináři.“ A je víc než jisté, že tím nemají na mysli urážlivé výrazy typu „Je mi z vás na blití“ prezentované coby odpovědi. Tímto výrokem posloužil Ovčáček redaktorovi Seznam zpráv Radku Nohlovi, jemuž odmítl odpovědět na otázku, zda prezident Zeman podstoupil lékařské vyšetření doporučené znalcem v případu sporu s brněnským radním Svatoplukem Bartíkem, který před časem napsal, že prezident má rakovinu.
A ani deník FORUM 24, poté, co položil stejný dotaz – zda vyšetření proběhlo –, se odpovědi nedočkal. Místo toho pan mluvčí naklepal jen pár útočných nesmyslů o tom, že jde o „dezinformaci v kremelském stylu“. Je sice pozoruhodné, když bývalý redaktor komunistických Haló novin, nyní mluvčí výrazně prokremelského prezidenta, obviňuje z dezinformací tohoto typu jiné, ale podstatnější by bylo vědět, co vlastně má tou dezinformací být. Není tedy pravdou, že znalec příslušné vyšetření doporučil, jak se píše v policejním protokolu? Nebo se to tam vůbec nepíše? Kdo ty údajné dezinformace šíří? Právě kvůli takovým otázkám se novináři na nejrůznější mluvčí obracejí. Aby mohli své čtenáře informovat, a nikoli dezinformovat.
Nejnovější případ naprosté nekompetentnosti a arogance mluvčího Ovčáčka zaznamenali také v pořadu „168 hodin“ České televize.
Tazateli, který chtěl vědět, zda prezidentovi nevadí, že jeho kancléř Mynář porušuje zákon, Miloš Zeman odpověděl: „Pokud jste tak malicherný, že vás vzrušuje nějaký rybníček načerno, já věřím, že pan kancléř si ono povolení následně opatří.“
Tak jistě, můžeme věřit, že po třinácti (!) letech provozování černé stavby si šéf prezidentovy kanceláře dodatečné povolení na svůj osvětimanský rybník vyřídí. Anebo taky nevyřídí – jeho dodatečná bezpečnostní prověrka byla rovněž slibována. Nedostal ji, a nic se nestalo. Jedeme dál. Ale každopádně máme právo se pozastavovat nad tím, komu je dovoleno beztrestně překračovat zákon a komu ne. A těžko mít za zlé běžnému občanu, který si musí poctivě vyběhat povolení například i na vykopání studny, jinak se zlou potáže, že ho podobné papalášské manýry pohoršují. A přístup prezidenta možná ještě víc.
Server iROZHLAS.cz tedy položil stejný dotaz hradnímu mluvčímu Ovčáčkovi. Také jeho se ptal, jestli je panu prezidentovi porušování zákona skutečně lhostejné. A dostalo se jim typicky ovčáčkovské, spratkovsky drzé odpovědi: „Vaše interpretace nikoho nezajímají. Vyjádření není nutné ‚dovykládat‘. Průměrně inteligentní člověk pochopí.“
Novináře České televize to ale zajímalo také. A tak se zeptali sami. V publicistickém pořadu „168 hodin“, vysílaném 24. března 2019, zaznělo: „Jak si mají občané České republiky vyložit slova prezidenta, který považuje kancléřovu černou stavbu za malichernost? … Na to jsme se zeptali prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.“
A odpověď: „Pořad 168 hodin ignoruji jako občan, divák i tiskový mluvčí.“
Poněkud svérázný přístup. Jako občan i divák má pan Ovčáček jistě svaté právo ignorovat, cokoli se mu zlíbí. Jako tiskový mluvčí by ale měl plnit své povinnosti. Je to jeho práce.
Mluvčí, který nemluví, nebo jen s médii dle osobního výběru, a s těmi neoblíbenými sprostě, nemá ve své funkci co dělat a z každé jen trochu slušné instituce by ho už dávno hnali. Na Hradě to ale mají očividně jinak.