Jiří Ovčáček pokračuje ve svých dezinformačních výplodech. Teď šíří zmatenou zprávu o tom, že Kanada zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanazii.
Zemanův agitátor s titulem mluvčího napsal na svém twitteru: „To je ‚liberalismus‘. Kultura smrti, zabíjení lidí a dehumanizace ve jménu novodobých ideologií: Kanada zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanazii.“
A dává odkaz na článek ze serveru vaticannews.va, tedy z jeho české verze.
Tam se pod titulkem „Kanada zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanazii“ píše: „Kanadská vláda stahuje finanční příspěvek z veřejných zdrojů těm hospicům, které nesouhlasí s prováděním eutanazie ve svých strukturách. V praxi to znamená, že mnoho těchto zařízení bude zlikvidováno… První obětí nových směrnic bude Hospic Irene Tomas v Landneru na předměstí Vancouveru, který eutanazii rozhodně odmítá.“
Taková zpráva samozřejmě snadno vyvolá pobouření, protože vzbudí dojem, že snad stát chce likvidovat lidi v hospicech. To by pochopitelně krajně znepokojilo každého normálního člověka. Jenže ďábel je v detailech a tady to ani detaily nejsou.
Alexandra Alvarová, autorka známé knihy o dezinformacích, která žije v Kanadě, uvedla Ovčáčkovo tvrzení a také zprávu z Vatican News v neděli na svém facebooku na pravou míru:
„Jak je to doopravdy, se dočtete zde, v seriózním tisku. Jde o lokální smlouvu jednoho hospice u nás ve Vancouveru s místní zdravotnickou institucí, která má v zásadách spolupráce umožnění přístupu k informacím o eutanazii, a hospic pobíral jejich podporu, ale pak si to rozmyslel a nechtěl o ní pacientům poskytovat informace (nechtěla paní ředitelka, hospic religiózní není). Kanada zavedla možnou eutanazii nedávno, čili musí existovat jednotná politika o tom, jak o ní informovat, aby si lidi nesháněli informace ze zaručeně ‚objektivních‘ zdrojů pod rukou, ale věděli, kde sehnat informace, které platí. Povinnost informovat je v zákoně. Nikoli povinnost provádět. Výhrada svědomí platí i zde.“
Podle Alvarové je to hoax. „Jde o výroky jedné paní, bývalé ředitelky zmíněného hospicu. Skutečnost je jako obvykle složitější a nezpůsobila by tak účinné ‚pobouření‘. Pro úplnost dodávám, že jsem proti eutanazii.“
Přikládá článek z The Globe and Mail z 11. prosince 2019, kde se skutečně píše: „Jednotlivci a organizace založené na víře se mohou rozhodnout, že se nebudou na lékařsky podporovaných úmrtích podílet, nicméně musí i tak usnadnit přístup k informacím (but still must facilitate connections).“
Ovčáček ve svém zběsilém tažení proti „liberálům“ ovšem informace neověřuje. Hned převezme článek z vatikánského serveru podepsaný jen šifrou „job“, který, zdá se, neodpovídá realitě. Ve skutečnosti se jeden hospic ve Vancouveru musel rozhodnout, zda umožní informování, nebo ne. Pokud ne, nebude mít podporu z veřejných zdrojů určených na toto informování. To je ale úplně jiná zpráva, než že „Kanada zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanazii“.
Být proti eutanazii je samozřejmě legitimní, třeba kanadští biskupové jsou proti, ale Ovčáček šířením deformovaných zpráv mate veřejnost. Pro své ideologické bláboly zneužije i tak vážné téma, jako je eutanazie. Prostě se to tak v Haló novinách naučil a teď si myslí, že ve stejném stylu musí bojovat za svaté pravdy. Výsledek je stejně nechutný.
Západní svět je podle Ovčáčka prostě nutné vylíčit jako místo hrůzy a kultury smrti. Je zajímavé, že když ruské bombardéry zabíjely v Čečensku a teď v Sýrii děti a starce, tak ochrana lidského života Hrad nijak nerozrušovala.