Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se v poslední době stále častěji na svém twitterovém účtu pouští do ČST Praha. Tato instituce přitom zanikla už v roce 1992. Skutečný terč jeho urážek je sice jasný, je to ovšem podobné, jako kdyby kvůli přijímání uprchlíků kritizoval Třetí říši. Výroky Ovčáčka se ale dají brát i jinak. Na twitterovém účtu, který běžně používá k prezentování názorů prezidenta, nemluví pravdu.
Ovčáček opakovaně tvrdí, že ČST Praha vybere ročně na koncesionářských poplatcích od občanů 5,69 miliardy. ČST Praha nevybírá od občanů ani korunu a nikdy to nedělala. Koncesionářské poplatky do roku 1991 vybírala Československá televize (ČST). Poplatky šly na financování pěti televizních studií: ČST Praha, ČST Brno, ČST Ostrava, ČST Bratislava a ČST Košice.
V roce 1991 vznikly zároveň Česká televize a Slovenská televize, které fungovaly souběžně s Československou televizí. Po zániku ČST v roce 1992 se výběrčím koncesionářských poplatků v České republice stala Česká televize. ČT vybere na poplatcích zhruba 5,6 miliardy ročně.
Abychom ale byli korektní, s jinými výroky Ovčáčka o ČST Praha se naopak dá souhlasit. V pondělí Jiří Ovčáček na Twitteru napsal, že by Hradu roční příjem ČST Praha z koncesionářských poplatků vystačil na 12 let. V praxi takový výrok znamená, že si Pražský hrad do roku 2029 vystačí bez jakéhokoliv příjmu. V tom případě gratulujeme!
V neděli Ovčáček na Twitteru napsal: „Do OVM ČST Praha už dávno nechodíme a chodit nebudeme.“ S tímto výrokem se dá také souhlasit. Pořad OVM podle spisového archivu ČST Praha nikdy nevyráběla a chodit do instituce, která už 25 let neexistuje opravdu nebudou.
Jiří Ovčáček ale také ukázal, že dokáže poodhalit dosud neznámé zákulisní dění a možná i tochu poradit. Na začátku května uvedl, že generálním mediálním partnerem na podporu Bohuslava Sobotky je ČST Praha. To bude možná ten pravý důvod, proč se kariéra Bohuslava Sobotky nevyvíjí vzestupným směrem.