Když byl v Praze demontován pomník maršála Koněva, byl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček velmi znepokojen. Teď Rusko nechává stavět pomník vraha a šéfa tajné policie, tak jsme zvědavi, jestli k tomu pan mluvčí něco řekne.
Před dvěma lety městská část Praha 6 nechala sochu maršála Koněva dočasně zakrýt, než byla nakonec odstraněna. To bylo pro některé lidi příležitostí k pozoruhodným akcím:
„Ještě před akcí radnice se stihl přijít Koněvovi poklonit s modlitbou Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana. V pátek na twitterovém účtu reagoval na zprávu o zakrytí sochy velmi emotivně. ‚Vyzývám všechny slušné lidi: Postavme se proti tomuto zlu, které plive po obětech nacismu, které uráží oběti holocaustu! Vyzývám znovu policii a státní zastupitelství: Začněte konat! Vyzývám politiky: Nemlčte!‘ napsal hradní mluvčí.“
O tom, že maršál Koněv v roce 1956 nechal tanky rozdrtit maďarské protikomunistické povstání, takže to byl poněkud lump, už Ovčáček nemluvil.
Rusko moc a moc protestovalo. Ale protože život jde dál, tak tam obyvatele kromě oživování kultu Josifa Stalina čekají zřejmě ještě další lahůdky.
Web Krym Realii přináší tuto zprávu: „V Simferopolu byl instalován obnovený pomník zakladatele Čeky Felixe Dzeržinského. Informoval o tom 11. září web Kryminform, který je blízký ruské vládě na Krymu, s odvoláním na tiskovou službu ředitelství ruské Federální bezpečnostní služby pro Krym a Sevastopol.
Obnovený pomník byl instalován v centru Simferopolu, v oblasti ulice Objezdnaja, v den výročí Dzeržinského narození. Podle agentury se otevření památníku zúčastnili veteráni státních bezpečnostních složek a kadeti ze školy číslo 4, kterou zaštítilo krymské ředitelství FSB.
Tisková služba krymského a sevastopolského ředitelství ruské Federální bezpečnostní služby uvedla, že Dzeržinskij „bojoval nejen proti kontrarevoluci, ale také vyvedl zemi ze zkázy a bídy“.
Tak to je hezké. Felix Dzeržinskij (1877 – 1926) stál v čele Všeruské mimořádné komise, která v letech 1918-1919 prováděla masové popravy osob obviněných z členství v kontrarevolučních organizacích.
„V prosinci 1917 ho Lenin pověřil vybudováním instituce na obranu proti kontrarevoluci, zprvu nazvané Čeka (čerezvyčajnaja komissija), která se roku 1922 pod jeho vedením změnila v GPU (OGPU). Tento mocný aparát měl v roce 1917 25 zaměstnanců, v roce 1924 téměř 22 tisíc a obrovskou síť tajných agentů. Za první dva roky se počet obětí odhaduje na 50–100 tisíc, do roku 1926 asi půl milionu. Pod Dzeržinského organizací začaly vznikat pracovní tábory GULAG pro odpůrce režimu, postupně i jen pro ‚třídní nepřátele‘.“ (cs.wikipedia.org.)
Pan Ovčáček je mluvčím pana Miloše Zemana, momentálního prezidenta, který má něžný vztah k současnému vedení v Kremlu. Je vidět, že pan Ovčáček problematice pomníků rozumí, stejně jako mezinárodní politice, dějinám žurnalistiky (Peroutka) a nejhlubším duchovním záležitostem. Nemohl by tedy na pana prezidenta zapůsobit, aby Kremlu sdělil, že nás vývoj ve východním eurasijském impériu poněkud znepokojuje? Skutečně máme problém se soustředit na „normalizaci vztahů“, když někde vztyčují pomníky vrahů. A kdyby to nezvládl pan prezident, ještě je tu pan Nejedlý. Ten má možná v Moskvě ještě lepší známé. Třeba by šlo domluvit, že si na tom okupovaném Krymu vztyčí aspoň toho našeho Koněva.
Kdo se s tím tady má pořád skladovat. Máme tady i tak dost živoucích pomníčků temné doby minulé.