Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se v pondělí po příchodu na Radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Bruselu pohádal se zahraničním novinářem. Otázky reportéra zahraničního zpravodajského kanálu Al-Džazíra směřovaly k dodávkám letounů F-16 ukrajinské armádě a k tomu, zda to nemůže eskalovat konflikt s Ruskou federací. „Rusko a ruští propagandisté říkají hodně věcí. Už jste si zkontroloval, jestli vaše město bombardovali ruští propagandisté?“ ohradil se šéf české diplomacie.
Ukrajina žádá o dodávky stíhaček F-16 dlouhodobě. Podle náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Valerije Zalužného ruské síly mají nad Ukrajinou ve vzduchu převahu. Sestřelit řízenou střelu nebo dron Šáhed ze sovětské stíhačky MiG-29, které mají nyní Ukrajinci k dispozici, je totiž prý složité.
Naposledy o dodávkách stíhaček jednal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým americkým protějškem v japonské Hirošimě na zasedání států G7. K tomu, aby F-16 jiné země mohly Ukrajině poskytnout, potřebují americký souhlas. Washington se nyní rozhodl, že takové dodávky blokovat nebude. Biden po jednání se Zelenským prohlásil, že dostal jeho ujištění, že Ukrajina stroje F-16 nepoužije k útoku na ruské území.
Moskva ale na možné předání stíhaček Ukrajincům reagovala prohlášením, že jde o riskantní krok. „Vidíme, že západní země se stále drží scénáře eskalací. To pro ně znamená kolosální rizika,“ řekl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruška.
Tam směřovala i otázka zahraničního novináře před Radou ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Bruselu. „Rusko a ruští propagandisté říkají hodně věcí. Už jste zkontroloval, jestli vaše město bombardovali ruští propagandisté? Možná se podívejte. Bombardují hodně evropských měst. Londýn, Paříž, Milán,“ ohradil se proti možné eskalaci vývoje války na Ukrajině ministr zahraničních věcí. „Takhle nás Rusko ohrožuje celou dobu. Musíme bránit způsob našeho života,“ dodal.
Ministr tak odkazoval na vysílání ruské televize, kde v diskuzních pořadech řada ruských akademiků, zejména politologů, vyzývá k jadernému bombardování Varšavy, Londýna či New Yorku.
Není to přitom poprvé, kdy se ministr Lipavský pustil do debaty se zahraničním novinářem. Už v březnu reagoval na otázku stejného reportéra, kdy se ptal, zda slovenské dodávky letounů MiG-29 neprodlužují válku na Ukrajině. „Jak by mohla být tato válka delší?“ reagoval na otázku ministr Lipavský. „Jak by mohla být tato válka delší? Kterou zemi navrhujete, aby Rusko napadlo jako další?“ ptal se šéf české diplomacie zahraničního novináře.
Americký bojový letoun General Dynamics F-16 je nejrozšířenější západní stroj svého druhu. Od konce 70. let minulého století se jich vyrobilo skoro pět tisíc. Ukrajina žádá o dodávky bojových letounů již delší dobu, zájem má především o F-16, zatím ale dostala jen exsovětské migy nebo bitevníky Su-25.
Evropští spojenci by mohli v první fázi Ukrajině dodat 24 až 36 amerických stíhaček F-16, odhaduje ukrajinský web Defense Express. Vychází přitom z toho, že stroje pravděpodobně poskytnou Dánsko a Nizozemsko, které jednak daly najevo ochotu stíhačky dodat, jednak stroje F-16 ve svém arzenálu už postupně nahrazují modernějším typem F-35.
Poskytnutí letounů F-16 Ukrajině by tedy v jejich případě nepředstavovalo ohrožení jejich vlastních obranných kapacit. „Odhadovaný počet stíhaček, které mohou být předány Ukrajině, přímo závisí na harmonogramu toho, kdy dorazí stroje F-35 a kdy se podaří dosáhnout jejich operační připravenosti,“ píše web. Počítá také s možností, že k Dánsku a Nizozemsku by se mohly připojit i další země vlastnící stíhačky F-16, takže jejich dodávka na Ukrajinu by mohla být nakonec větší.