Podzimní volby do sněmovny budou v mnoha ohledech zlomové. Jejich výsledek napoví, zda se Andreji Babišovi podaří získat kontrolu i tam, kde se mu to dosud v plné míře nepodařilo. Vzhledem k povaze jeho mocenského uvažování nelze pochybovat, že bude chtít ovládnout bezpečnostní složky. Ve sporu o policejní reorganizaci prohrál bitvu, ale bude chtít vyhrát válku.
[ctete]77858[/ctete]
Dílčí prohrané bitvy
V drsném střetu o sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru do zastřešující Národní centrály proti organizovanému zločinu zatím hnutí ANO, které se postavilo po bok hlavního odpůrce změn a bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty, tahá za kratší konec.
Do konce ledna má předložit zprávu parlamentní vyšetřovací komise, zabývající se okolnostmi vzniku nové policejní centrály. Dosavadní zprávy zevnitř komise však nepotvrzují spekulace šířené Šlachtovými a Ištvanovými lidmi, že tyto změny provázelo nezákonné jednání. Navíc jsou vyšetřovány související nelegální úniky ze živých policejních spisů hlavně do deníků vydavatelství Mafra.
Jako liché se ukazuje i veřejné nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Nejenže se obvinění Šlachtova bývalého spolupracovníka Jiřího Komárka nepotvrdilo, ale naopak na povrch vyplavala závažná pochybení vyšetřovatelů a dozorujících olomouckých žalobců. Telefonní komunikaci, údajně usvědčující nezjištěné osoby v blízkosti Tomáše Tuhého z trestné činnosti, vyhodnotili zcela mylně.
Už v říjnu bylo zahájeno kárné řízení s Ištvanovým náměstkem Pavlem Komárem. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana olomoucký žalobce pochybil, když v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Laubeho kvůli změnám v policii. Stalo se tak předtím, než se tuto informaci dozvěděli samotní policisté, navíc přípravné trestné řízení je neveřejné.
Zatím posledním neúspěchem Babišovy neformální skupiny policistů a žalobců, ať už vědomě či nevědomě podporujících jeho mocenské zájmy, je odložení trestního oznámení, které na Tuhého a Laubeho podal Jiří Komárek. Pražští vrchní státní zástupci rozhodli o tom, že policejní reorganizace nebyla sabotáž, jak se domnívali Šlachta a jeho souputníci z Ištvanova olomouckého státního zastupitelství.
Šlachta v Celní správě
Přestože jsou dosavadní výsledky odpůrců organizačních změn v policii nepřesvědčivé, celá situace názorně odkryla karty na současné politicko-bezpečnostní mapě. Tento mocenský souboj především odhalil skutečnost, o které se spekulovalo už dlouho předtím. Hysterická obrana Roberta Šlachty, organizovaná zejména Lidovými novinami a Mladou frontou DNES, jen potvrdila dlouhodobé vazby Andreje Babiše na elitní policisty z tohoto útvaru.
Šéf hnutí ANO nakonec vládu nepoložil, jak původně vyhrožoval, a Šlachtu zatím zaparkoval v Celní správě. Jeho nástup provázela řada bizarních okolností, jako je rozprášení vedení Celní správy krátce předtím, než Lidové noviny jako první zveřejnily zprávu o chystané reorganizaci. Šlachta se do výběrového řízení na náměstka ředitele přihlásil jako jediný, přičemž je otázkou, zda splňoval všechna původní kritéria. Nevidí v tom však žádný problém, stejně jako Babiš, který prý nemá s jeho nástupem nic společného.
Přes dílčí neúspěchy nelze pochybovat o tom, že Andrej Babiš, který chce po příštích volbách převzít absolutní moc v zemi, potřebuje posílit pozice v policii a státním zastupitelství. Už dnes má významné mocenské páky ve finanční a Celní správě a Finančním analytickém útvaru při ministerstvu financí.
Předvolební cíle Finanční správy
Ostatně bývalý šéfreportér Lidových novin Adam Junek, který nedávno přešel na server Seznam Zprávy, už avizuje cíl roku vytčený Finanční správou: Chytit velkou rybu mezi vybranými lobbisty spojenými s předchozí érou metodou Al Capone, tedy na základě nového zákona o prokazování původu majetku.
„S blížícími se volbami samozřejmě bude růst i politický zájem, aby se některá z těchto kauz otevřela a měla konkrétní výsledek,“ uvedl otevřeně pro Seznam důvěryhodný zdroj z okolí ministra financí. Junek tyto „důvěryhodné“ kontakty má, vždyť se předtím v Lidových novinách podílel na řadě kampaní vyhovujících zájmům svého majitele.
Nic proti tomu, vyšetřování daňových úniků ovšem musí platit padni komu padni. Pokud si Babišův úřad vytyčuje cíle tímto způsobem, zavání to politickou objednávkou. Úředníky z Finanční správy by jistě nenapadlo prověřovat původ majetku jejich nadřízeného ministra financí, který začal podnikat ve firmách s netransparentní vlastnickou strukturou.
Bezpečnostní divize Agrofertu
O Babišově zálibě obklopovat se lidmi z bezpečnostních složek se traduje dlouhodobě, ještě před jeho vstupem do politiky. Vždy inklinoval ke sběru citlivých informací a k vytváření sítě kontaktů uvnitř i vně policie, přičemž desítky z nich zaměstnává, což se může zúročit při budování a obraně jeho mocenského impéria. Vytvoření bezpečnostní hradby kolem jeho podnikatelské minulosti a vytváření „složek“ na oponenty jsou charakteristickými rysy i jeho současného působení ve vládě.
Na jednu stranu se mu nelze divit. Velmi problematické kauzy z dob vlády Miloše Zemana a Stanislava Grosse, jako jsou ovládnutí Lovochemie či dvojí privatizace Unipetrolu, tehdy bohatě plnily stránky novin, zatímco dnes se o nich mlčí. Vyšetřování sporných okolností převzetí Lovochemie Agrofertem, původně pod dozorem tehdejší litoměřické státní zástupkyně Lenky Bradáčové, tehdy šlo do ztracena.
Babišovu pozici ohrožují i některé současné kauzy, ať už se jedná o podezření z dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo nebo z korupčního jednání manažerů firmy Agrotec. Už dlouho o nich veřejnost nic neslyšela.
Výborné kontakty v policii a vrchním státním zastupitelství umožnily přes Babišův tisk vyřizovat si účty nejen s jeho politickými oponenty z tradičních stran, v poslední době zejména z řad ČSSD, ale i s jeho nepohodlnou obchodní konkurencí. Sem patří majitelé společnosti vyrábějící biopaliva Oleo Chemical nebo vydavatel Mladé fronty František Savov. V nedávné minulosti se s majitelem Agrofertu dostali do obchodních sporů a následně je shodou okolností začala vyšetřovat policie. A dnes jsou obě kauzy doprovázeny dlouhodobými kampaněmi v Babišově tisku, často s využitím úniků ze živých spisů.
Robert Šlachta a jeho věrní budou čekat na svoji příležitost. Pokud šéf hnutí ANO výrazně vyhraje volby, jistě si bude vedle postu ministra financí nárokovat ministerstvo vnitra. A potom nebude nic bránit tomu, aby jako předseda vlády získal kontrolu nejen nad zprávami BIS, ale ani tomu, aby klíčové posty v bezpečnostních složkách obsadil svými loajálními lidmi. Jaké nebezpečí by z toho vzhledem k jeho povaze vyplývalo pro ostatní, si lze jen domyslet.
[ctete]20542[/ctete]