Ministr zemědělství Miroslav Toman bojuje proti slevovým akcím obchodních řetězců. Chce zakázat jejich informační letáky, později omezit samotné slevy. Za těmito regulacemi stojí zájmy potravinářské lobby, nikoli zájmy zákazníka, který na ně doplatí.
[ctete postid=“224008″ title=“Dva průzkumy ke krizi, dva různé výsledky. ANO by si příliš nepomohlo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/11/Andrej-Babiš-na-sněmu-hnutí-ANO-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslední průzkum agentury Kantar CZ vyvolal značný ohlas, jelikož signalizuje vzestup “ permalink=“http://forum24.cz/dva-pruzkumy-ke-krizi-dva-ruzne-vysledky-ano-by-si-prilis-nepomohlo/“]224008[/ctete]
Ministr Toman, vládní lobbista velkých domácích potravinářských a zemědělských korporací, se nezapře. Opakovaně dává najevo nechuť k levné potravinové konkurenci, kterou podle podobně laděných sociálních inženýrů nemá řešit trh, ale státní zákazy, regulace a nařízení. To vše se v konečném důsledku obrátí proti zákazníkům, protože o ty jde v jejich pojetí až v poslední řadě.
Zakážeme letáky
Miroslav Toman v Otázkách Václava Moravce (2. 12. 2018) prozradil, že jeho resort navrhuje zákaz papírových letáků s aktuální slevovou nabídkou obchodních řetězců. Jedná o tom se Svazem obchodu a obchodního ruchu údajně z toho důvodu, že tyto letáky jsou pro řetězce neekonomické a zatěžují životní prostředí.
To je ovšem absurdní zdůvodnění, které pouze maskuje skutečný ministrův záměr: Postupně omezovat slevové akce, které jsou trnem v patě domácím velkoproducentům, kteří by nejraději v daleko větší míře zaplavili trh svým zbožím často sporné kvality, která se většinou nedává srovnávat s kvalitou farmářských výrobků.
Čeho by ministr zemědělství zákazem letáků na slevové akce dosáhl? Jestli jsou pro řetězce ekonomické, či nikoli, by měl starostlivý stát nechat na obchodnících. Nejsou tak hloupí, aby vydávali miliony korun na reklamu, která nepřináší žádný efekt.
Toman by však především poškodil zákazníky, protože pro mnohé z nich jsou slevové akce vítanou příležitostí, jak ušetřit peníze, jsou na ně zvyklí, a cenové porovnání už dnes ve svobodné společnosti považují za samozřejmé. A v této situaci přijde politik s komunistickou mentalitou, který by jim tuto informační výhodu zatrhl.
Nesmyslně nízké ceny
Není to poprvé, co se Miroslav Toman, syn bývalého ministra zemědělství v několika normalizačních vládách, takto projevuje. Už dříve se svěřil, že mu vadí „nesmyslně nízké ceny“ potravin, především dovážených ze zahraničí. Proti slevovým akcím v obchodních řetězcích brojí opakovaně, prý by v nich chtěl udělat pořádek.
„Pravidla by měla určit, v jakém množství by se směly výrobky v akci prodávat. Nemůžeme prodávat některé potraviny celoročně v akci,“ nastiňuje svoje záměry a rozmanité nápady postupně konkretizuje.
Ministr navrhuje zákaz prodeje potravin za podnákladové ceny, omezení prodeje v promoakcích, omezení reklamy, vyšší povinný podíl domácích výrobků na pultech obchodních řetězců a nastavení maximální výše slevy zboží. Posledním nápadem je definovat slevovou akci zákonem, aby prý nedocházelo k tomu, že je některé zboží ve slevě „nepřiměřeně“ dlouhou dobu.
Bojovník proti trhu
„Zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent,“ uvedl Toman, bojovník proti tržnímu prostředí a konkurenčním strategiím obchodníků ve snaze udržet co nejnižší ceny pro zákazníky. „Pozitivní“ je, že údajně nechce slevové akce „rušit úplně“.
Ministr zemědělství už dříve uvedl, že vláda zjišťuje, zda obchodní řetězce nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských. Byl by pro, aby se na českých pultech ze sedmdesáti procent prodávaly české potraviny, které jsou schopni zajistit domácí výrobci. Mottem je nehraný údiv Tomanova předchůdce podobného ražení Jiřího Milka: „Proč bychom měli dovážet rakouské jogurty?“
Soulad s premiérem
Ministr Toman postupuje v souladu s premiérem Andrejem Babišem, který rovněž podporuje vyšší „potravinovou soběstačnost“. Jinými slovy: Stát má svými regulacemi a dotacemi zajistit větší podíl na trhu produktů Kosteleckých uzenin, vodňanských kuřat, Olmy, Penamu nebo třeba potravinářského impéria rodiny Tomanových.
[ctete postid=“223775″ title=“Políček Zemanovi: Ministr Toman narazil s trafikami pro Zimolu a Rykalu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Toman-Zeman-vláda-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr zemědělství Miroslav Toman narazil s návrhem trafik pro dva známé sociální “ permalink=“http://forum24.cz/policek-zemanovi-ministr-toman-narazil-s-trafikami-pro-zimolu-a-rykalu/“]223775[/ctete]
Není proto ani divu, že OLAF bude prověřovat Tomanův možný střet zájmů. Případ se týká evropských dotací, které čerpá firma rodinného klanů Tomanů (otce a bratra ministra zemědělství), podnikajícího v potravinářském sektoru. EU letos zpřísnila pravidla hry pro politiky a chce lépe ohlídat přidělování dotací.
Nově jsou mezi osobami ve střetu zájmů i ti politici, kteří mají možnost ovlivňovat rozpočet. I kdyby však OLAF k ničemu nedospěl, Tomanův střet zájmů je evidentní, protože jeho resort rozhoduje i o domácích dotacích, a hlavně má možnost upravit pravidla hry zákonem.
Ozvěny socialismu
Konečným důsledkem Tomanových ozvěn socialismu nemůže být nic jiného než omezený výběr zboží a vyšší ceny potravin – a zákazem letáků slevových akcí to jen začíná. Bude to ovšem zaobaleno tak, že zlí a hamižní jsou obchodníci a „nekalá“ zahraniční konkurence, nikoli domácí velkoproducenti v čele s Agrofertem, kteří na tom jako jediní vydělají.