Na základě nového vědeckého výzkumu prý lze nyní předpovědět, kteří lidé jsou geneticky nejvíce ohroženi vznikem deprese. Studie propojuje více než 400 genetických vazeb, jež údajně hrají v propuknutí tohoto psychického onemocnění významnou roli. Deprese by se tak mohla začít léčit novými léky, které tyto poznatky zohledňují.
Přední světoví odborníci sledovali v rámci studie publikované v časopise Cell více než pět milionů dospělých lidí z 29 zemí celého světa. Dle jejich názoru nyní existuje velká šance, že se deprese bude moci řešit pomocí nových léků, které se budou zaměřovat na specifické genetické variace. Údajně lze využít také již dostupné léky, které se používají například k léčbě chronické bolesti.
„Deprese je velmi rozšířená porucha a stále se musíme hodně učit o jejích biologických základech. Naše studie identifikuje stovky dalších genetických variant, které hrají při této nemoci roli. Tato zjištění otevírají cesty k jejich převedení do lepšího způsobu léčby,“ sdělila podle deníku Daily Mail spoluautorka studie z Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College London – profesorka Cathryn Lewisová.
Identifikované genetické varianty, které souvisejí se vznikem deprese, jsou podle výzkumu spojeny s neurony v mozku, a to včetně oblastí, které kontrolují emoce. Každá jednotlivá varianta má prý sama o sobě na rozvoj nemoci malý vliv. Pokud má však člověk těchto variant více, jednotlivé vlivy se prý sčítají, čímž se riziko psychických problémů zvyšuje.
„Vítáme tento výzkum genetických variant, díky němuž mohou být rozpoznáni lidé náchylnější k depresi. Zlepšením našeho porozumění genetickým rizikovým faktorům a příčinám duševních chorob můžeme v budoucnu vyvinout lepší léčebné metody,“ řekla Dr. Jana de Villiersová z Royal College of Psychiatrists.