Postcovidový syndrom se v současné době nenachází na seznamu chorob, kvůli kterým mohou lékaři posílat své pacienty do lázní. Takovou možnost mají jen ti, kteří prodělali silný zápal plic. Lázeňskou léčbu navíc musí podstoupit nejdéle do čtyř měsíců po hospitalizaci. Ministerstvo zdravotnictví proto chystá změny.
„Lidé s dlouhodobými potížemi po covidu-19 tvoří zcela novou kategorii pacientů. Lékaři je chtějí systematicky sledovat a získat lepší obrázek o dopadech nemoci na lidské zdraví. Dušnost, bolesti hlavy, zhoršené dýchání, kašel, bolest na hrudi nebo přetrvávající únava. To jsou příznaky, kterými někteří lidé mohou trpět i měsíce potom, co si vyslechli diagnózu covid-19,“ uvádí Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV).
Postcovidové zdravotní potíže se týkají přibližně 10 % pacientů. Mezi ně patří například pan Pavel z Prahy, který se se svými obtížemi svěřil Radiožurnálu: „Zpočátku jsem měl problém se zaostřováním a občasným motáním hlavy. To pominulo, ale zůstaly bolesti hlavy, horší paměť, vyjadřovací schopnosti, potíže se soustředěním, únava během dne a taková zvláštní zpomalenost,“ říká.
Měsíce po prodělané nemoci má obtíže i padesátiletá paní Hana: „Zadýchávám se, doteď nemám chuť ani čich a nemohla jsem spát,“ popisuje.
Nedostupné léčebné pobyty
„U velké části nemocných, kteří měli potíže po třech měsících, se ta intenzita zmenšuje. U části – asi 10 procent, kteří k nám přišli před půl rokem – jsou obtíže stejné. U dalších 10 procent se vyvíjejí ve smyslu, že se k dechovým přidaly kožní, revmatické a jiné,“ upozorňuje pro Radiožurnál přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.
Právě těmto lidem by léčebné pobyty v lázeňských zařízeních prospěly. Nedosáhnou na ně ale všichni, kteří by je potřebovali.
„V současné době postcovidový syndrom jako takový v indikačním seznamu není. Je tak možné na léčení pacienta po covidu-19 na náklady pojištění využít řádek, který přiznává úhradu léčení pacientům po těžkém zánětu plic, který byl spojený s hospitalizací. Problém i u nich je ten, že mohou do lázní maximálně čtyři měsíce po tom, co hospitalizace skončila,“ upozorňuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
Léčebné pobyty tak ostatní pacienti podstupují na vlastní náklady. Podle Bláhy se ale postcovidové příznaky mohou objevit i po více než čtyřech měsících.
„Je nutná změna indikačního seznamu tak, aby se k němu dostali i lidé, kteří v nemocnici nebyli. A aby se dostali i do jiných lázní než se svými plicními potížemi, protože se ukazuje, že syndrom se projevuje i na postižení kardiovaskulárního systému, kloubů a podobně. Na to seznam nemyslí,“ upozorňuje Bláha.
Ministerstvo chystá změnu
O nemocné pečují i kardiologové. Lékaři tak žádají, aby se prodloužila čtyřměsíční doba, po kterou mají pacienti po hospitalizaci nárok na lázeňský pobyt, a aby se rozšířil seznam obtíží. „My bychom rádi, kdyby se to postcovidové indikační okno prodloužilo na rok, protože pacienti, kteří před třemi měsíci byli u nás v akutní péči nebo i doma, mohou i po třech měsících mít potíže. Všichni plicní lékaři jsou teď zahlceni pacienty, mají nové a nové nemocné,“ dodává pneumolog Vladimír Koblížek.
Podle náměstkyně Martiny Vašákové pracuje ministerstvo zdravotnictví na změně. „Návrh je vytvořen a je počítáno i s jinými obtížemi, tzn. s neurologickými a kardiologickými, i pro pacienty, co nebyli hospitalizováni. Nyní jsme tam zavedli 12měsíční lhůtu, protože covid-19 není viróza, covid-19 je patologie imunitního systému,“ okomentovala pro Radiožurnál Vašáková.
Pokud změny projdou legislativním procesem, budou moci pacienti čerpat nárok na lázně i zpětně. Zatím není jasné, kdy ke změnám dojde.