![Vladimir Putin](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/473492/Putin_2022-02-19-1440x810-c.jpg)
Vladimir Putin FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
Od prvních dnů ruské války na Ukrajině v roce 2022 se objevují spekulace o konci diktátora Vladimira Putina v čele země. Naposledy podobné úvahy rozproudila špatná ekonomická situace Ruska. Inflace v zemi se pohybuje kolem 16 procent a průměrné výdaje tamních domácností vzrostly o 19 až 21 procent. Podle slovenského politologa Grigorije Mesežnikova je však i přesto Putinův pád nepravděpodobný. Řekl to televizi Markíza. Možnou šanci vidí pouze v jednom případě, ani to by ale nemuselo znamenat změnu režimu.
„Pravděpodobnost je velmi malá. Vyloučit se samozřejmě nedá nic, ale ta mocenská skupina je tam silně zabetonovaná. Obyvatelstvo je jednak pasivní a jednak nemá velkou šanci se postavit režimu v situaci, kdy je moc připravena na všechno – včetně zabíjení a věznění,“ myslí si o možném Putinově pádu politolog Mesežnikov, který se narodil v bývalém Sovětském svazu na území dnešního západního Ruska.
Mesežnikov zdůraznil, že pokud by mělo dojít ke změně, musela by se odehrát v Moskvě, kde se nachází mocenské centrum. Nepředpokládá však, že by se tak mohlo v dohledné budoucnosti stát. „Obyvatelstvo hlavního města je vystrašené a všechna shromáždění jsou okamžitě rozehnána,“ popsal politolog s tím, že mnoho lidí se zároveň nechalo oklamat kremelskou propagandou.
Masové protesty jako v letech 2011 až 2012, kdy se v ulicích sešly desetitisíce lidí, jsou podle něj v současné době nereálné. „Dnes se u Kremlu nesejdou ani tři lidé,“ myslí si Mesežnikov.
Ruská města před zhruba 14 lety ochromily největší protesty od pádu Sovětského svazu. Lidé tehdy demonstrovali proti falšování výsledků parlamentních voleb. S tak mohutným projevem nespokojenosti se Putinův režim do té doby nesetkal. „Přišli jsme říct, že už toho máme dost,“ vysvětlovali tehdy demonstranti.
„Rusko bez Putina!“, „Chceme změny!“ a „Chceme přepočítání hlasů!“ požadovali v prosinci 2011 demonstranti na moskevském Blatném náměstí. Ani masové demonstrace však k žádné změně nevedly. Kreml na protesty z počátku nereagoval, následně je označil za nezákonnou provokaci.
Největší veřejné shromáždění v poslední době se konalo na pohřbu opozičního vůdce Alexeje Navalného, který zemřel 16. února 2024 v trestanecká kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk) ležící asi 60 kilometrů za polárním kruhem. Po jeho smrti zůstala ruská opozice roztříštěná a oslabená.
Jedinou možností změny je dnes podle Mesežnikova Putinova přirozená smrt. „Ani ta ale nemusí automaticky znamenat konec současného režimu. Politika možná nebude tak krvavá, ale zásadní změna je nepravděpodobná,“ uzavřel slovenský politolog.