Zločinecká skupina, která na řeckém ostrově Lesbos padělala registrační dokumenty, kontaktovala běžence pravděpodobně hned poté, co dorazili na ostrov. Do registračních center, kde mají o sobě odevzdávat údaje, se tedy nemuseli vůbec dostat. Padělat tyto doklady se přímo nabízelo, jelikož stačilo jedno falešné razítko, fotografie a kopírka. Víc tento dokument neobsahuje, řekl dnes v rozhovoru s ČTK řecký novinář Giannis Sinanis ze serveru Lesvosnews.
Chaos způsobila řecká policie
Bez těchto registračních dokumentů se podle Sinanise nemůže nikdo z ostrova dostat. Oficiální registrací a identifikací mají běženci procházet v místních centrech uprchlických táborů Moria a Kara Tepes, kde na ně běžně čekají i několik dnů.
Z tohoto důvodu se na ostrově v létě shromáždilo až 40.000 lidí, kteří zde čekali i dva měsíce. Policie je podle Sinanise nechtěla vpustit na loď, dokud nebudou řádně zaregistrováni. To tehdy způsobilo chaos v provozu hlavního města Mytiléna a potyčky mezi Afghánci a Syřany, protože Syřané se dostávali na trajekty do Atén přednostně.
[ctete]31926[/ctete]
Padělatelé byli dopadeni, ale vyšetřování pokračuje
Sinanis řekl, že padělatele dopadla řecká tajná služba EYP. Ta byla vyslána na ostrov až po teroristických útocích v Paříži, řekl Sinanis a dodal, že na padělatele se tak přišlo pouhou náhodou. Ve dvou domech v Mytiléně agenti zatkli 12 lidí, mezi nimiž byli Pákistánci, Afghánci, ale i dva Řekové.
Vyšetřování nadále pokračuje vzhledem k tomu, že tito lidé odbavovali až 400 lidí denně. Panují domněnky, že do nezákonného byznysu je zapleteno mnohem více pachatelů.
Registrační dokumenty potvrzují, že je běženec řádně zaregistrován, a jsou mu odebrány otisky a další údaje. „S tímto dokumentem pak může cestovat kdekoliv po Evropě. Padělatelé mohli denně vydělat až 100.000 eur (2,7 milionu Kč),“ tvrdí Sinanis, který se problémy s migrací zabývá od roku 2007.
[ctete]31746[/ctete]
Falešné dokumenty mají prý i teroristé
Tajná služba při zásahu zajistila falešná razítka, padělané dokumenty, 23 mobilních telefonů a hotovost 1500 eur (40.500 Kč). „Zatím se neprokázalo, že by do toho byly zapojeny nějaké policejní složky. V této chvíli by to byla jen spekulace,“ odpověděl Sinanis. Obává se ale, že s falešnými dokumenty odtud odešli také lidé, kteří jsou zapleteni do terorismu. Ostrovem dosud prošlo na 400.000 běženců.
Přes Řecko se do Evropy dostali dva ze sebevražedných atentátníků, kteří se před týdnem odpálili u pařížského stadionu Stade de France, uvedly v pátek francouzské úřady. Právě Lesbos je hlavní tranzitní cestou pro uprchlíky z Blízkého východu, Asie i z Afriky, kteří směřují za lepším životem v bohatších západních zemích Evropské unie.