Italský úřad pro hospodářskou soutěž vyšetřuje luxusní značky oděvu a doplňků Armani a Dior v návaznosti na zjištění státních zástupců ohledně vykořisťování zaměstnanců u jejich dodavatelů. Na předměstí hlavního italského města módy letos prokurátoři odhalili dílny, kde špatně placení dělníci, často přistěhovalci, kteří byli v zemi nelegálně, vyráběli kožené tašky, které pak prodávali značkám Armani a Dior za nepatrný zlomek jejich maloobchodní ceny. Zpráva o nekalých praktikách u tak přepychových značek šokovala nejen odbornou veřejnost. Obě společnosti vydaly prohlášení, že s těmito dodavateli pracovat dále nebudou.
Antimonopolní úřad v úterý provedl prohlídky ve společnostech Armani a Dior, jež byly vyšetřovány pro možné protiprávní jednání při propagaci a prodeji výrobků a oděvních doplňků, které je v rozporu s (italským) spotřebitelským zákoníkem. Jedná se o nejnovější krok italských úřadů, které se snaží potírat údajné nezákonné obchodní chování v módním průmyslu. Za porušení spotřebitelského kodexu hrozí v Itálii pokuty v rozmezí od pěti tisíc do deseti milionů euro. Dodavatelé obou značek jsou v čínském vlastnictví.
Podrobnosti o pracovních podmínkách dělníků, které zveřejnila prokuratura, jsou v přímém rozporu s okouzlujícím obrazem, jejž módní značky pečlivě vytvářejí prostřednictvím velkých marketingových kampaní. Především v dnešním společenském klimatu kladou tito módní velikáni důraz na ruční výrobu, kvalitní zpracování a určitou prestiž, s níž se nošení jejich produktů pojí. Zákazníci tak investují desítky až stovky tisíc korun s tím, že na rozdíl od produkce takzvané rychlé módy pocházející hlavně z Asie jsou tyto výrobky nejen kvalitně a pečlivě zpracované, ale také za dobrých pracovních podmínek s přiměřeným finančním ohodnocením.
Společnost Dior ve svém prohlášení uvedla, že dotčení dodavatelé se částečně podíleli na montáži pánského koženého zboží a že její ziskové marže odpovídají maržím v širším luxusním průmyslu. „Módní dům Dior důrazně odsuzuje tyto nedůstojné činy, které jsou v rozporu s jeho hodnotami a kodexem chování podepsaným těmito dodavateli,“ uvedla dále ve svém prohlášení společnost a dodala, že s oběma dotyčnými výrobci nebudou uzavírány žádné nové objednávky.
Italská móda s čínskými kořeny
Vyšetřování přichází v návaznosti na dvě nedávná rozhodnutí milánského soudu, který uvalil na italské výrobní dceřiné společnosti Dior a Armani soudní správu kvůli obavám ze zneužívání pracovníků v jejich dodavatelských řetězcích v Itálii. Úřady zjistily, že značky v Itálii využívaly čínské subdodavatele, kteří zřejmě zneužívali své zaměstnance, z nichž mnozí byli zahraniční pracovníci z Číny. Ze soudních dokumentů vyplývá, že bydleli v nuzných provizorních ubytovnách nad areálem, obvykle nad zásobami nesprávně skladovaných zápalných chemikálií. Dále bylo zjištěno, že někteří z nich pobývali v Itálii nelegálně.
V dubnu letošního roku shledal tříčlenný senát zvláštního milánského soudu, že společnost Giorgio Armani Operations z nedbalosti tolerovala výrobní systém zjevně zaměřený na snižování nákladů a maximalizaci zisku obcházením trestního a pracovního práva a že neprováděla minimální hloubkovou kontrolu a audity dodavatelského řetězce. V červnu navíc vyšetřovatelé zjistili, že ve výrobnách značky Dior platí čínskému dodavateli padesát tři euro za kabelku, která se pak může prodávat za tisíce eur.
Dodavatelské řetězce luxusních značek se v posledních letech dostaly pod zvýšenou kontrolu, protože spotřebitelé a investoři si více uvědomují rizika nestandardních postupů subdodavatelů. Mnoho podobných designových společností, jako například Chanel, investovalo velké finanční prostředky do nákupu svých dodavatelů a jejich převedení do vlastních řad.