Již ve čtvrtek 3. června by se měla ve sněmovně konat mimořádně svolaná schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Poslanci budou hlasovat, zda vláda Andreje Babiše dovládne s nedůvěrou a v demisi, jak avizoval prezident Miloš Zeman. Co by to změnilo? A proč se komunisté rozhodli, že nebudou hlasovat pro nedůvěru?
Kabinet Andreje Babiše je obtěžkán řadou skandálů. Tuto situaci hodnotí zástupci stran demokratické opozice jako neudržitelnou a dohodli se proto, že společně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.
Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) k tomuto účelu dohromady s koalicí Pirátů a Starostů spojily své hlasy jakožto symbol toho, že se dokáží dohodnout. Hlasování má být ale také jakýmsi „testem“ toho, zda a kterým konkrétním poslancům nevadí vládní skandály.
Jenže samotné hlasy demokratické opozice k vyhlášení nedůvěry nestačí – je třeba 101 hlasů. K nedůvěře se pravděpodobně připojí SPD, což společně dělá 87 hlasů. Výsledek tak závisí na komunistech.
Ti svou účast na hlasování pro nedůvěru nejdříve nevyloučili, dokonce se k ní nejdříve přikláněli, vždyť také jeho vládě nedávno vypověděli toleranci. Nakonec se zdráhají k Babišovi otočit zády. Důvodem je prý údajná „politizace“ dění okolo vyslovení nedůvěry.
Opozice
SPOLU (ODS+KDU-ČSL+TOP 09) – 40 hlasů
Piráti+STAN – 28 hlasů
SPD – 19 hlasů
KSČM – 15 hlasů
Nezařazení – 6 hlasů
Celkem: 108 hlasů
„Nezaznamenávám žádný náznak toho, že by KSČM měla pozitivně hlasovat proti vyslovení nedůvěry. Názory oscilují mezi tím nechat vládu s důvěrou, případně udělat nějaký krok, který nás oddělí od navrhovatelů, tedy pravice,“ řekl pro MF DNES předseda komunistů Vojtěch Filip.
Jeho snahou je vymezit se vůči pravici i za cenu toho, že hlasování neprojde. Naznačil, že poslanci KSČM odejdou ze sálu nebo se zdrží hlasování. „Situace je zpolitizovaná, ukazuje, že obava z agresivní politiky české pravice – zejména dvou bloků SPOLU a Pirátů se STAN – je pro lidi nepříjemná,“ dodal.
Rozhodnout se komunisté mají na úterním jednání výkonného výboru, který vysloví poslaneckému klubu finální stanovisko, aby poslanci dostali doporučení, jak hlasovat. Šéf komunistů Vojtěch Filip také potvrdil, že je dohodnutý na začátek týdne na schůzce s premiérem Andrejem Babišem.
Důvodů k vyslovení nedůvěry je dle opozice celá řada. Ať už jde, namátkou, o problematický střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše, situaci kolem kauzy Vrbětice, Faltýnka a jeho diář, otazníky kolem sporných informací vicepremiéra Jana Hamáčka o jeho cestě do Moskvy i majetkové skandály bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, kvůli nimž musel rezignovat.