Palestinská samospráva přehodnotí své vztahy se Spojenými státy, uvedl dnes její šéf Mahmúd Abbás podle agentury Reuters. Jeho oznámení přichází poté, co USA ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN vetovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN. Abbás veto označil za porušení mezinárodních zákonů a amerických slibů ohledně dvoustátního řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelem, které počítá se vznikem samostatné Palestiny.
„Spojené státy musejí uznat, že region (Blízkého východu) se nestabilizuje bez spravedlivého řešení palestinské otázky,“ cituje Abbáse agentura DPA. Návrh rezoluce doporučoval 193člennému Valnému shromáždění „přijmout Stát Palestina jako člena Organizace spojených národů“.
USA byly jedinou zemí, která ve čtvrtek palestinskou žádost vetovala. Británie a Švýcarsko se hlasování zdržely a zbývajících 12 členů Rady bezpečnosti návrh podpořilo. Krok Washingtonu podle očekávání uvítal Izrael, palestinská samospráva ho odsoudila.
Abbás dnes podle agentury Wafa naopak ocenil země, které návrh podpořily. Podle palestinského lídra se postavily na stranu „pravdy, spravedlnosti a mezinárodního práva“.
Palestina má od roku 2012 v OSN status pozorovatelské země. Letos 2. dubna její samospráva se sídlem na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu požádala Radu bezpečnosti OSN, aby žádost o plnohodnotné členství znovu projednala. Nezávislý palestinský stát nyní podle palestinských zdrojů uznává 137 ze 193 zemí OSN a dva nečlenské státy – Vatikán a Saharská arabská demokratická republika. Česká republika, podobně jako většina zemí západní Evropy, Severní Ameriky, Austrálie, Japonsko a Jižní Korea, palestinský stát neuznává, ačkoliv Československo jej uznalo v listopadu 1988.