Ke sporu o zeměpisný atlas, kde je jako hlavní město Izraele označen Jeruzalém a proti kterému protestoval palestinský velvyslanec v České republice, můžeme dodat zajímavou zprávu, kterou přinesla (mimo jiné) americká stanice Fox News.
Předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás byl v roce 1983 agentem KGB. Vyplývá to z dokumentů ze sovětské éry, které má k dispozici izraelská stanice Channel 1. Na svém tweetu to zveřejnil publicista Oren Nahari z této stanice. Mitrochin byl archivářem sovětské tajné služby KGB, která přeběhl na Západ do Velké Británie a přivezl s sebou mnoho dokumentů této tajné služby. Jeho editované poznámky byly zveřejněny v roce 2014, ale needitovaný materiál zůstal v držení britské tajné služby MI5. Uvádí to izraelský list The Times of Israel. Mitrochin zemřel v roce 2004.
Zpráva o Abbásově spolupráci se objevuje jen měsíc před prvními palestinskými volbami po deseti letech. V obecních volbách se očekává úspěch hnutí Hamas na úkor Abbasova hnutí Fatah.
Oren Nahari uvedl, že není známo, zda byl ve službách KGB Abbás ještě i po roce 1983. Palestinci zprávu o Abbásově agentství popírají.
„Je tu jasný trend Abbase různým způsobem poškodit, řekl člen Ústředního výboru Fatahu Mohammed al-Madani listu Haaretz. „Je to další pokus ho pomluvit.“
Mitrochinovy dokumenty údajně ukazují, že Abbás byl veden pod kódovým označením „Krotov“, což znamená „krtek“ a podával hlášení Michailu Bogdanovovovi. Bogdanov tehdy působil v Damašku, kde Abbas studoval práva. Dnes je Bogdanov činný jako diplomat na Blízkém východě a pokouší se zprostředkovat setkání mezi Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Abbas studoval počátkem 80. let historii v Moskvě a počátkem 80. let tam přijel obhájit disertační práci na Ústavu orientálních studií. Psaly o tom už v roce 2005 ruské noviny Kommersant. V této práci zpochybňuje počty obětí holokaustu. Píše tam: „Zdá se, že zájmem sionistického hnutí je nafouknout toto číslo za účelem zvýšení svých zisků. To je vedlo k jeho zdůrazňování, se záměrem získat solidaritu mezinárodního veřejného mínění k sionismu. Mnoho badatelů se zabývalo číslem šest milionů a dosáhlo ohromujících závěrů: opravili počet židovských obětí na pouhých několik set tisíc… Po válce se rozšířila informace o šesti milionech židů, kteří byli mezi oběťmi, a že vyhlazovací válka byla zaměřena především na židy. Pravdou je, že toto číslo nemůže nikdo potvrdit ani vyvrátit. Jinými slovy: je možné, že počet židovských obětí dosáhl šesti milionů, ale zároveň je možné, že toto číslo je mnohem nižší, než jeden milion.“ (Více ZDE.) Později své výroky upravil a označoval holokaust za zločin.
Při sledování palestinsko-izraelského konfliktu je dobře vidět, kdo stojí na palestinské straně a brát to v úvahu při posuzování našeho vztahu k celé věci. Spor o nějaký atlas je už to nejmenší, nicméně jde o symbolickou záležitost. Ostatně i lidé s krátkou pamětí ještě vědí, že předchůdce dnešního velvyslance zahynul při explozi výbušniny, která byla v trezoru na na ambasádě tohoto neexistujícího státu. Bizarní diplomatické vztahy se „Státem Palestina“ jsme podědili ještě z komunistické éry a nikdo si s tím zřejmě neví moc rady.