Izraelští vojáci v noci na dnešek vyzvedli těla šesti rukojmích unesených loni v říjnu při teroristickém útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. S odvoláním na izraelskou armádu o tom informoval server The Times of Israel (ToI). Mrtvé vojáky nalezli v tunelu Hamásu pod městem Rafáh na jihu Pásma Gazy, zabili je jejich únosci. Izraelský prezident Jicchak Herzog rodiny mrtvých poprosil o odpuštění za to, že je stát nedokázal vrátit živé domů. Premiér Benjamin Netanjahu čelí tvrdé kritice pozůstalých, kteří vyzvali na pondělí ke generální stávce. Netanjahu prohlásil, že kdo zabíjí rukojmí, nechce příměří.
Šestici podle izraelských sil zabil Hamás krátce – možná i jen den či dva – předtím, než je vojáci nalezli. Armáda uvedla, že neměla k dispozici přesnou polohu rukojmích, ale měla povědomí o širší oblasti, kde by se mohli nacházet. Tvrdí také, že kvůli tomu v místech operovala s opatrností.
Vojáci v sobotu začali prohledávat tunelový komplex, těla čtyř mužů a dvou žen ve věku od 23 do 40 let našli odpoledne. V noci na dnešek je vyzvedli z Gazy a převezli do Izraele k identifikaci. V tunelu se podle armády neodehrály žádné střety s ozbrojenci Hamásu.
„Izraelské ozbrojené síly našly v tunelu pod městem Rafáh těla šesti rukojmích zadržovaných Hamásem,“ uvedl ještě před prohlášením armády americký prezident Joe Biden s tím, že je zprávou „zdrcený“. Poznamenal, že mezi mrtvými je i americko-izraelský občan Herš Goldberg-Polin.
Podle izraelského ministerstva zdravotnictví byli rukojmí zastřeleni zblízka, zhruba 48 až 72 hodin před pitvou, tedy ve čtvrtek nebo v pátek, píše server The Times of Israel (ToI). Forenzní ústav podle ministerstva po ohledání jejich těl dospěl k závěru, že všichni byli zastřeleni několika ranami z krátké vzdálenosti.
Rovněž izraelská armáda dříve uvedla, že teroristé z Hamásu rukojmí zabili krátce předtím, než těla čtyř mužů a dvou žen ve věku od 23 do 40 let našli odpoledne v tunelu pod Ráfáhem na jihu pásma izraelští vojáci. V noci na dnešek byla těla převezena do Izraele a vpodvečer začaly první pohřby.
Izraelský prezident Herzog uvedl, že „srdce celého národa je rozdrceno na kusy“. „Jménem celého státu Izrael mám jejich rodiny v srdci a prosím o odpuštění. Odpuštění za to, že jsme nebyli schopni vrátit vaše milované v pořádku domů,“ doplnil.
Rodiny rukojmích chtějí příměří
Sdružení rodin pozůstalých vyjádřilo přesvědčení, že smrt šestice je „přímým důsledkem“ toho, že Netanjahu „torpéduje“ navrhované dohody o příměří a výměně rukojmích. Premiér by podle něj měl převzít zodpovědnost za to, že rukojmí ponechal svému osudu, neschovávat se za mluvčího a vyjádřit se veřejně.
Pozůstalí také podle ToI vyzvali na pondělí ke generální stávce, která by vládu donutila dosáhnout dohody o výměně rukojmích a pomohla tak zachránit zbývající přeživší. Ministr obrany Joav Galant zase vyzval k okamžitému zasedání bezpečnostního kabinetu, aby zvrátil rozhodnutí ze čtvrtka, podle něhož si Izrael musí ponechat kontrolu nad takzvaným Filadelfským koridorem, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Gazou. Právě tento bod je jednou z největších překážek dosažení příměří.
Ozbrojenci Hamásu a jejich spojenci loni 7. října v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Přes 100 jich propustili při týdenním příměří v listopadu, část osvobodila izraelská armáda, v řadě případů se jí ale podařilo do Izraele vrátit už jen těla unesených. Některé omylem zabili izraelští vojáci při následné vojenské ofenzivě v Gaze. Nyní podle armády v Gaze zůstává 97 rukojmích, z nichž je však nejméně 33 po smrti.
Netanjahu se vyjádřil dnes dopoledne a prohlásil, že kdokoliv, kdo zabíjí rukojmí, nechce dohodu. Izrael podle něj nespočine, dokud se nedostane k těm, kdo zabíjeli. Poznamenal také, že jeho vláda je odhodlaná dosáhnout dohody o propuštění zbývajících rukojmích. Teroristické hnutí Hamás dnes podle agentury Reuters ze smrti rukojmích obvinilo Izrael, který podle něj není ochoten uzavřít dohodu.
Aktivní kampaň za propuštění, v rámci které se setkala s řadou světových státníků a osobností včetně amerického prezidenta Bidena či papeže Františka, vedla například rodina třiadvacetiletého Goldberga-Polina, jehož se ozbrojenci zmocnili na festivalu Nova v jižním Izraeli. Rodák z Kalifornie přitom po zasažení granátem přišel o část levé ruky. Letos v dubnu se objevil na videu zveřejněném Hamásem, kde podle agentury AP viditelně mluvil pod nátlakem a spílal vládě Netanjahua, že dosud nedokázala zajistit propuštění všech zajatců.
Odbory svolaly generální stávku
Největší izraelské odbory na pondělí svolávají generální stávku. Podpořily tak výzvu pozůstalých rukojmích, kteří tímto krokem chtějí donutit vládu k uzavření dohody s Hamásem o příměří a propuštění zbývajících unesených. Uzavřené bude podle agentury Reuters i největší letiště v zemi, k protestu se přidají také samospráva druhého největšího města Tel Avivu i další obce. Výrazně tak stoupá tlak na vládu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Již dnes v podvečer tisíce Izraelců vyšly do ulic ve snaze vyvinout na vládu tlak, aby uzavřela dohodu o příměří a propuštění zbývajících rukojmích.
K výzvě se dnes odpoledne přidaly i největší odbory Histadrut, které zastupují zhruba 800 000 zaměstnanců ve zdravotnictví, dopravě, bankovnictví a dalších odvětvích. „Vyzývám obyvatele Izraele, aby dnes večer a zítra vyšli do ulic a aby se všichni zúčastnili stávky,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf odborů Arnon Bar-David. „Místo dohody dostáváme pytle s mrtvolami. Dospěl jsem k závěru, že jedině náš zásah může pohnout těmi, kterými je třeba pohnout,“ doplnil.
Stávka má být zatím jednodenní a má odstartovat v 6:00 místního času (5:00 SELČ). Dotkne se i největšího mezinárodního letiště v zemi. Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu bude uzavřeno pro odlety a přílety od 8:00 místního času (7:00 SELČ), píše server The Times of Israel (ToI). V pondělí mělo do Izraele dorazit i několik letů z Prahy. Po jak dlouhou dobu bude provoz na letišti zastaven, není podle informací ToI jasné.
Do stávky se zapojí také izraelské univerzity, školské odbory oznámily, že školy budou odpoledne zavřené. K volání po generální stávce se připojil také lídr opozice Jair Lapid, podle něhož je zastavení ekonomiky cestou, jak donutit vládu k dohodě.