V noci z neděle na pondělí zahájila izraelská armáda raketové útoky na cíle v Pásmu Gazy, které jsou spojené s teroristickým hnutím Hamás. Cílem se tak kromě jiného staly tunely, jimiž teroristé dodávají do Pásma Gazy zbraně.
„Pokračují masivní údery na Pásmo Gazy. Pásmo je zděšeno zprávou, že Izrael ničí nejen domy velitelů, ale všechny domy militantů, dokonce i těch řadových,“ napsal na svůj telegramový účet poručík Jigal Levin, důstojník Izraelských obranných sil.
Podle jeho informací také obyvatelé Gazy tvrdí, že Izrael opustil od taktiky tzv. klepání na střechu, kdy malým útokem nejčastěji za pomoci dronu upozornil místní obyvatele, že zanedlouho přijde masivní dělostřelecký, raketový či letecký útok. V současné době však prý Izrael „ničí domy jeden po druhém“.
Jak Jigal Levin uvedl, byl zlikvidován i jeden z velitelů Hamásu, Rifat Abu Hilal, známý také jako Abu al-Abat.
Izraelské obranné síly během masivní akce zaútočily na více než 500 cílů po celém Pásmu Gazy, které mají jakékoliv spojení s teroristickým hnutím Hamás. Podle armádních zdrojů šlo minimálně o osm velitelství, tři tunely určené k pašování zbraní a také mešitu, ve které Hamás působí.
Palestinci ráno 9. října oznámili, že za poslední dva dny bylo zabito 436 lidí a více než 2270 bylo zraněno, aniž by upřesnili údaje o obětech nočního ostřelování.
Totální blokáda
Izrael ale neodpovídá na útoky Hamásu jen ostřelováním. Izraelský ministr obrany Joav Galant nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti „bestiím“, uvedla agentura Reuters. Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac později oznámil, že nařídil okamžité přerušení dodávek vody do pobřežní enklávy.
„Nařídil jsem úplnou blokádu Pásma Gazy. Nebude tam žádná elektřina, žádné potraviny, žádné palivo, vše je uzavřeno,“ řekl Galant. „Bojujeme proti bestiím a podle toho jednáme,“ dodal.
„Co bylo v minulosti, už nebude v budoucnosti,“ uvedl Kac v příspěvku na sociálních sítích, v němž oznámil přerušení dodávek vody.
Pásmo Gazy je od roku 2007, kdy nad ním převzalo kontrolu hnutí Hamás, pod částečnou blokádou Izraele a Egypta, které se odvolávají na obavy o bezpečnost. Blokáda si vybrala ekonomickou daň a většina z více než dvou milionů Palestinců v Gaze je závislá na zahraniční pomoci.
Izrael kontroluje vzdušný prostor nad Gazou a její pobřeží a omezuje, kdo a jaké zboží smí přes jeho hraniční přechody přicházet a odcházet. Stejně tak Egypt kontroluje, kdo prochází přes jeho hranice s Gazou a kdo je opouští.