Strana „Jednotné Rusko“ ve Státní dumě odmítla podpořit oficiální žádost ruskému ministerstvu energetiky o vysvětlení zvýšení cen motorových paliv. Nepomohlo ani připomenutí, že se tato otázka týká voličů.
Poslanec Dumy za komunisty Alexej Kurinnij tvrdí, že nedostatek pohonných hmot, který v Rusku vznikl, je téměř sabotáží. „Ceny benzinu a nafty rostou a předstihují růst inflace. Bohužel jsme se zatím nedočkali žádných opatření ze strany vlády a pověřených orgánů,“ řekl komunista.
Proto navrhuje, aby poslanci přes výbory v Dumě požádali ruskou vládu „o poskytnutí informací o skutečném růstu cen pohonných hmot za posledních šest měsíců… jeho příčinách a opatřeních přijatých ruskou vládou v souvislosti s růstem cen pohonných hmot předstihujícím inflaci a nedostatkem pohonných hmot na ruském trhu“.
„Dovolte mi připomenout, že polovina ropných rafinerií byla dnes (19. 9.) z neznámých důvodů odstavena z důvodu preventivní údržby. To je jeden z důvodů tohoto vyprovokovaného, neřku-li sabotážního deficitu, který vznikl na našich čerpacích stanicích,“ dodal poslanec.
Šéf výboru pro hospodářskou politiku, poslanec Jednotného Ruska Maxim Topilin ale uvedl, že zítra (20. 9.) ve Státní dumě zazní zpráva ministra zemědělství Dmitrije Patruševa, takže bude možné získat odpovědi na tyto otázky.
Proč ceny paliv tolik rostou, se v ruských médiích již řeší. Někteří experti tvrdí, že za to může vyšší poptávka po naftě během období sklizně a rafinerie pak nestíhají dodávat benzín. Také poukazují na to, že nastalo období, kdy se odstavují zařízení kvůli opravám. Vinu na sebe vzájemně svalují rafinerie, železnice a sklady ropy. Jsou ale i jiné příčiny.
„Odborníci se domnívají, že růst cen benzinu vyvolal klesající rubl. Na cenu pohonných hmot mají vážný vliv kurzy měn, protože se vozí i na vývoz. Dolar vzrostl z lednového minima 66-68 na 94-95 rublů, to znamená, že ruská měna ztratila vůči americkému dolaru asi 40 procent své hodnoty,“ píše web V1.ru.
Vláda zase uvádí jinou příčinu.
„Vláda se domnívá, že domácí ceny rostou v důsledku nerovnováhy mezi dodávkami do Ruska a do zahraničí. Při tomto kurzu je totiž pro ropné společnosti výhodnější dodávat pohonné hmoty do zahraničí, což omezuje dodávky uvnitř země, zatímco burzovní ceny rostou,“ tlumočí názor vlády V1.ru.
Proto ruská vláda zvažuje omezení vývozu pohonných hmot a diskutuje se o udělování vývozních licencí, zákazu vývozu přes zprostředkovatele, zvýšení cla a dalších opatřeních.