Karlův most, počmáraný dvěma německými turisty, si zřejmě památkáři vybrali jako dobře financovaný kšeft. Za 40 tisíc měli minimálně do půlky srpna odstraňovat graffiti, na což podle jejich vyjádření bylo nutné pomalé a pečlivé přistoupení k práci. Jejich plán ovšem překazil Miloslav Černý. Minulou neděli nad ránem přišel a nápis za dvě hodiny odstranil.
To se ovšem velmi nelíbí především Janu Mjartanovi, šéfovi památkářů, kteří minulý víkend s kartáčem a saponátem šaškovali u Karlova mostu. Podle Mjartana je Černý partyzán a nepřistupoval k čistění s náležitou úctou.
Přitom majitel firmy, která graffiti likviduje rozhodně častěji než pražští památkáři, neudělal nic špatně. I když se Technická správa komunikací snažila veřejnosti namluvit, že se jednalo o neodborný zákrok, postupem času své tvrzení musela opravit. Černý udělal svou práci bez chyby.
Přes to všechno se stále debatuje o tom, zda by neměl být tajemný čistič, který se ke svému činu přiznal až tento týden ve čtvrtek pro Seznam, potrestán. Zatím ovšem není na Černého podáno žádné trestní oznámení, takže snad k takové hlouposti nakonec nedojde.
Byla by to ostuda chtít pokutovat člověka, který nevydržel lelkování památkářů. Bylo pro něj přednější, aby byl Karlův most čistý a riskoval tím třeba i noc v policejní cele. Navíc je bez debaty, že byl měl být za svůj „vandalský“ čin odměněn. A to ne pouze slovy chvály, ale také finančně.
Vzhledem k tomu, že stejný názor sdílí i primátor Prahy, mohlo by to vyjít. „Jsem rád, že TSK provedlo analýzu jeho postupu a neshledalo v něm žádné nedostatky. Karlův most zůstal nepoškozen, což je pro Prahu skvělá zpráva,“ napsal Zdeněk Hřib na Facebooku.
„Pochybnosti mám naopak o přístupu magistrátu. Proto navrhnu, aby bylo Panu Černému za jeho pomoc zaplaceno, a dále pak budeme řešit systémový přístup k takovýmto situacím,“ dodal mimo jiné primátor.