Miloš Zeman a jeho hradní parta pokračuje v prapodivném trollingu kolem čínských investic. Začátkem června prý pojede delegace vedená kancléřem Mynářem společně s Jaroslavem Tvrdíkem znovu na misi do Číny. Přejme jim hodně úspěchů. Najdou tentokrát v Číně prezidentova poradce soudruha Jie Ťien-minga? Možná bude někde vlevo dole jako dosud neobjevený Peroutkův článek. Celkově je s podivem, že prezident Zeman má nadále tendenci hrát čínskou otázku a takzvaně se v tom ještě pořádně vymatlat. My alespoň můžeme zpětně jeho čínskou misi drobně zhodnotit.
Slibované čínské miliardy Zemanovy oblíbené firmy CEFC pocházejí primárně vlastně z úvěrů od banky J&T, která působí v Česku a má slovenské majitele. Celkově se minulý rok objem čínských investic v ČR snížil. Nákupy nebyly strategické nebo rozvojové, ale spíše statusové, jako fotbalový klub Slávia, hotel či podíl v médiích. Hlavní čínský zástupce firmy zmizel (poradcem prezidenta zůstává) a nad firmou radši přebírá kontrolu čínský stát.
Kvůli tomu všemu bylo potřeba culení s plyšovým krtečkem v čínské státní televizi, velebení čínského stylu budování státu a opulentní čínská návštěva v naší republice. Výsledek této rovnice je přinejmenším minus. Zkusil bych pana prezidenta požádat, aby svoji oblíbenou ekonomickou diplomacii otočil směrem k relevatním zahraničním partnerům, se kterými máme potenciál obchodní výměny nepochybně řádově vyšší a nemusela by z toho být žádná ostuda. To se ale asi nestane.
“Politika všech azimutů” – tohle prezident často říká. Ve skutečnosti střelka jeho kompasu míří skoro výhradně na východ. A zcela vážně je to škoda, protože náš stát zahraniční politikou a aktivitou pana prezidenta ztrácí a promarňuje příležitosti u našich spojenců. Prezidenta hned nevyměníme, ale pokusme se v dalších jednotlivých volbách postupně vrátit Českou republiku do vyspělého světa a začít dělat rozumnou zahraniční politiku.
Autor je předseda TOP 09.