Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v Otázkách Václava Moravce prozradil své přání o pokračování pandemické pohotovosti až do konce září. Opoziční koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) je však proti. Požaduje okamžité zrušení.
„Když se podíváme na čísla, která dostáváme mnozí z nás každý den ráno, tak si myslím, že nastal pravý čas k tomu, aby poslanecká sněmovna zrušila stav pandemické pohotovosti,“ hovořil minulý týden na plénu sněmovny předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Koalice SPOLU otevřela debatu o zrušení pandemické pohotovosti kvůli opakovaným protiprávním postupům při zavádění některých opatření, které musely rušit soudy.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je však proti. Platnost pandemické pohotovosti má podle něj smysl celé léto. „Jednoznačně minimálně do září, tak, abychom věděli, jak se situace bude vyvíjet, a měli jsme systém pod kontrolou,“ prozradil v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Pokud by sněmovna rozhodla o konci pandemické pohotovosti, zúžila by se tím možnost pro resort zdravotnictví zavádět proticovidová opatření. „Cílená opatření lze dělat podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ řekl ve sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že to neznamená konec všech omezení.
Na tento argument Vojtěch také reagoval v nedělním pořadu. „Zákon o ochraně veřejného zdraví, což je jediný zákon, který máme k dispozici, nemůže zavádět plošná preventivní opatření. Může dělat to, že když se v nějaké restauraci nebo škole vyskytne covid, hygiena je může zavřít. Ale nemůže a priori vycházet z toho, že probíhá komunitní šíření,“ argumentoval ministr.
Podle poslance a lékaře Vlastimila Válka jde již o zbytečnou zátěž. „Pokud chceme konat na základě přesných dat od ministerstva zdravotnictví, a nikoliv na základě náhody, pak je otázka konce pandemického stavu nasnadě,“ sdělil.
„Je nutné myslet na září a nový školní rok. Je potřeba, aby byly školy na nový školní rok opravdu připravené. Je pro nás nepřijatelné, jak ze stránky finanční, tak i organizační, aby byli ředitelé celé prázdniny v nejistotě, jakým způsobem začne v září výuka v kontextu covidové situace. Žádáme vládu, aby do 30. června informovala ředitele, jak bude nový školní rok vypadat. Není možné říct, ať si to každý ředitel řeší sám,“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný.
Vojtěch však již ve sněmovně připomněl loňský podzim, kdy se pandemie vrátila. „Je to jedno z velkých déjà vu. Myslím, že už zbývá jen oslava na Karlově mostě, abychom si řekli, že je vše za námi. Neopakujme stejné chyby. Režimová opatření udržet musíme,“ prohlásil s odkazem na novou delta variantu covidu.
Pandemický zákon, který poslanec Válek nazval „paskvilem“, schválila sněmovna v únoru po dlouhých debatách o prodloužení nouzového stavu. Ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím dává pravomoc vydávat protiepidemická opatření – omezovat obchod, služby, výrobní provozy, veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Tuto pandemickou pohotovost však mohou ukončit poslanci při hlasování.