Policie České republiky požádala poslaneckou sněmovnu o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání ohledně podezření z podvodu při přidělování dotace z evropských peněz ve výši 50 milionů korun, z programu, který je určen pro podporu malých a středních firem v cestovním ruchu.
Pan Babiš tvrdí, že hnutí ANO založil kvůli větší průhlednosti české politiky a nekalým praktikám tradičních politických stran. V původní verzi morálního kodexu hnutí v bodu IX. bylo jasně napsáno, že při případném přestupkovém či trestním stíhání proti své osobě reprezentant nebude využívat poslaneckou či senátorskou imunitu a sám požádá o své vydání. A podle bodu X. by měl reprezentant obviněný z úmyslného trestného činu neprodleně rezignovat na volený mandát. Výsledkem obvinění šéfa ANO pak bylo zmírnění morálního kodexu.
Zajímalo by mě proto, co tedy nového přináší Andrej Babiš do české politiky? On se snaží lidem namluvit, že do ní šel proto, aby přinesl lepší morálku, která v ní údajně chyběla, protože zástupci ostatních politických stran a hnutí jsou v ní proto, aby kradli. Nyní však na svá předchozí vznešená slova zapomíná a místo toho, aby se zachoval jako chlap, tak změkčuje pravidla.
Slušný člověk by se na jeho místě buď rovnou vzdal poslaneckého mandátu a umožnil polici nezávislé a objektivní vyšetřování, nebo se alespoň neschovával za poslaneckou imunitu a vyzval své sněmovní kolegy, aby hlasovali pro odebrání poslanecké imunity. V každém případě je zbabělé se za ní schovávat.
A také je ubohé křičet do světa, že se jedná o politický komplot, jak to dělá Andrej Babiš. Vždyť jeho obvinění nemá s politikou nic společného, dotační podvody přece patří mezi kriminální trestné činy. Takže by měl důvěřovat české justici, že jeho čin jistě spravedlivě zhodnotí, a pokud je nevinný, pak ho soudy obvinění zbaví.
Ještě větší ubohostí však je, že šéf hnutí ANO přirovnal svou kauzu k politickým procesům v neblahé éře padesátých let. Nechutné je už to, že něco takového tvrdí člověk, který z bývalého zřízení výrazně profitoval. Za další se jedná o sprostou urážku obětí komunistického režimu. Pan Babiš může svobodně vykládat do médií, že se jedná o spiknutí proti němu, a vinit z toho politickou konkurenci. Milada Horáková takovou možnost neměla.
Autor je europoslanec za KDU-ČSL