NÁZOR / Tak už nám zase zdražilo máslo. Jakmile se blíží Vánoce, začne každoročně jít o velké téma, kterým je možné mediálně „rozpálit“ čtenáře, diváky i posluchače. Občas se člověk dozví, že snad za cenu másla může Petr Fiala. Jenže při pohledu na cenovky v obchodech, které si jsou bez ohledu na značky až podezřele podobné, by bylo možná dobře o celém problému trochu více přemýšlet. O ceně másla mohou snadno rozhodnout ti, kdo je vyrábějí a prodávají. Ti největší. Andrej Babiš (Tatra, Mlékárna Hlinsko, Olma) a Milan Teplý (Madeta).
Je to zjevně opravdu závažné téma. Média spolu s opozicí se předhánějí ve sdělení, kolik kilo másla jste si mohli před pár lety koupit za reálnou mzdu, a o kolik méně je to v roce letošním. Ačkoli není jasné, kolik přesně lidí mělo v plánu hned po výplatě naplnit kufr auta máslem, je evidentní, že jde o jakýsi symbol, o možnost ukázat (opět), jak se máme v České republice špatně. Ačkoli se tedy vůbec špatně nemáme.
Z hlediska Andreje Babiše, majitele potravinářského koncernu Agrofert, jde o jednoduchou optiku. On sám může každodenně hřímat v médiích a na sociálních sítích, jak kvůli zlé vládě lidé nemají peníze, protože se všechno zdražuje. Zároveň může toto zdražování prostřednictvím svých podniků sám realizovat, následně občanům tvrdit, že pokud bude vládnout on, všechno zlevní, a nakonec ještě na vysokých cenách vydělává. To je prostě ideální stav.
V tom, proč se zdražuje, máme celkem jasno. V České republice vládne oligopol, holding Agrofert válcuje trh a velké řetězce se tomu nijak nebrání, právě naopak. Zákazník je v tomto boji až na posledním místě, a pak se snadno může zdát, že se tu jen a jen zdražuje, nikdo s tím nic nedělá a lidem už pomalu nezbývají peníze na živobytí. Proto je ale dobré se ptát – proč nikdo jasně nepojmenuje viníky? A od čeho máme úřad, který nás má před kartelovými dohodami chránit?
Takže postupně. Proč k tomu vláda mlčí? Proč všichni vládní politici, kteří mají jako na stříbrném podnose téma, dennodenně neopakují občanům, kdo že jim tady zdražuje potraviny? Protože jim jejich marketéři řekli, že Antibabiš nefunguje? Jsou zbabělí? Mají strach? Možná všechno dohromady. A tak místo toho, aby každému bylo na první dobrou jasné, kdo za vysoké ceny může, demokratičtí politici občas něco zamumlají a nic z toho.
A pak je tu antimonopolní úřad neboli Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O tom bylo v poslední době slyšet v souvislosti se zásahem ve společnosti Seznam. Je ovšem poměrně zajímavé, kdy o něm slyšet zásadně není – když se řeší vysoké ceny potravin v Česku. Jako by panu Mlsnovi, kerého mají tak rádi Miloš Zeman i Andrej Babiš, nějak nedocházelo, co je vlastně skutečnou rolí instituce, kterou řídí. Smutné.
Takže vážení přátelé, až půjdete do obchodu, abyste pomalu začali nakupovat suroviny na vánoční cukroví, a bude vám divné, že veškerá másla mají cedulku 69,90 Kč, ano, máte pravdu, je to skutečně divné. Někdo si tuhle cenu domluvil s někým dalším. Výrobce s výrobcem, dodavatel s dodavatelem, řetězec s řetězcem. Tak se nenechte dál obelhávat a vzkažte spolu s námi tomu největšímu potravináři v Česku: Pane Babiši, zlevněte už konečně máslo.