Máme tu teď trochu vypjatou veřejnou debatu. Ministr vnitra, který zodpovídá za bezpečnost a pořádek v neklidné společnosti, označil sinologa Martina Hálu za „blba“, neboť tento odborník na poměry v komunistické Číně si dovolil naznačit, že chování představitelů státu nás vede do nedůstojného područí.
Jan Hamáček zveřejnil v deníku Právo dramatický text, v němž pomíjí, co Hála o současných aktivitách Číny a české vlády opravdu píše, ale veřejně ho označuje za blba. Prý proto, že naše země je ve válce a nám se tu podařilo z Číny získat rychlou dodávku ochranných prostředků. Díky Hamáčkovi, Tvrdíkovi a PPF. Článek se jmenuje „Na blbosti teď nemám čas“ a ministr vnitra mimo jiné píše, že si stojí za svým sdělením na Twitteru: „Veřejně prohlašuji, že autor je blb, a jsem připraven čelit následkům.“ Hálův článek je přitom věcnou a zasvěcenou analýzou a hysterická reakce místopředsedy vlády působí zcela vyšinutě a nepřiměřeně.
Podle Hamáčka je zřejmě normální, když členové vlády tancují kolem čínského letadla a pateticky děkují čínskému velvyslanci. Nebo když prezident republiky lživě tvrdí v televizi, že Čína je jediná země, která nám pomohla. Na ohlášenou finanční pomoc, kterou oznámila Evropská komise, přitom zapomněl.
Tito lidé si vůbec nepřipadají trapně, když podlézají totalitnímu státu a šíří bludy, jak nám Čína nezištně pomáhá. Kdyby se Hamáček, Babiš a Zeman nechovali jako nedůstojní lokajové, tak by nikdo nenapsal, že z nás dělají čínskou kolonii.
A když se musíme dívat na hlavu státu, jak děkuje rudé velmoci stejným tónem, jakým kdysi děkoval Gustáv Husák Sovětskému svazu, tak nás samozřejmě napadne, že tomu Zemanovi k jeho prezidentské funkci jistě pomohly čínské peníze nebo minimálně peníze v Číně vydělané. Myšlenka na PPF není náhodná. Jinak totiž tu servilitu a devótnost Miloše Zemana a jeho souputníků nelze vysvětlit. Takhle se žádný soudný člověk zadarmo nechová. Právě proto je nutné, aby tu existovala kritická debata. Za Martina Hálu je třeba se postavit. A vláda by si měla zamést před vlastním prahem. I ministr vnitra nese spoluzodpovědnost za to, že stát neměl v klíčovou chvíli dostatek ochranných prostředků v boji s virem, který byl do Evropy zavlečen právě z Číny. Měli bychom tento virus tedy správně nazývat čínská chřipka.
Ministr vnitra si nevidí do úst, když uráží Hálu, a přitom vyzdvihuje zvláštní zásluhy, že do Česka doletěl speciál s milionem respirátorů. Je to směšné. Tak třeba do Belgie přiletělo v pátek v jednu hodinu ráno čínské letadlo s pěti miliony respirátorů, a Belgie se přitom nepodělala vděčností před čínským státem. Prostě za ty respirátory zaplatila stejně jako Česká republika. Rozdíl je v tom, že u nás čínské letadlo s milionem respirátorů vítal v pátek v poledne premiér, ministr vnitra a ministryně financí a všichni se klaněli čínskému velvyslanci, zatímco v Belgii přivítal letadlo s pětinásobným nákladem tak akorát ředitel letiště. (Podrobně na serveru BBC World Today News).
Panu ministru Hamáčkovi je třeba odpovědět:
Kdo je tady vlastně blb, pane ministře? A co si to vůbec dovolujete? Měl byste si uvědomit limity své pozice. Jestli nouzový stav omezuje některé ústavní svobody, tak vám rozhodně nepřidává právo potlačovat legitimní kritiku takto agresivním způsobem. Je přitom zřejmé, že jako ministr jste ve veřejné debatě oproti panu Hálovi ve výhodnější pozici. Proto nelze tolerovat, že jste ho označil za blba.
Když o někom nevybíravě řeknete, že je blb, tak tím riskujete, že to samé označení přistane právě na vaší hlavě. Může se vám vrátit jako bumerang. Podstatnější je ale to, že se Česká republika pod vlivem hysterie kloní k východním autoritativním režimům a ohrožuje svoji příslušnost k rodině demokratických zemí. Zodpovědnost politiků za tento neblahý posun je přitom zásadní, a je třeba jej proto kriticky sledovat.