KOMENTÁŘ / Tak jsme se zase od jednoho z lidoveckých zákonodárců dozvěděli jeho názor. Zatímco dosud jsme dostávali z úst některých stranických myslitelů školení o hovězím a kuřecím mase nebo poslouchali zaručené rady o tom, že každý homosexuální muž si může vzít ženu, poslanec a předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) se seriál s názvem Zpátky do středověku rozhodl přenést rovnou na mezinárodní úroveň. Za své výroky na adresu britského velvyslance v Česku Matta Fielda by ale měl od svých stranických kolegů i koaličních partnerů slyšet jediné. Je čas skončit, Ondřeji.
Není totiž v žádném případě možné, aby funkci ve sněmovním Výboru pro evropské záležitosti zastával člověk, který hrubě uráží velvyslance našich zahraničních partnerů. Poslanec Benešík zřejmě zapomněl, že nesedí ve sklípku u nezdaněného tichého vína se svými kamarády, kde pravděpodobně po několika vypitých láhvích sní o světě bílých heterosexuálních mužů oblečených v moravských krojích. Jeho výroky na adresu britského velvyslance musí být poslední kapkou. Pokud ve výboru neskončí sám, měli by jednat lidovci nebo koaliční partneři.
Poslanec Benešík se nejdříve na sociální síti podivoval nad tím, že nově zvolená britská poslankyně muslimského vyznání za Labouristickou stranu Naz Shahová při skládání slibu přísahala na korán. To by po mnohých jeho výrocích v minulosti asi nikoho nepřekvapilo. K reakci ale vyzval britského velvyslance Matta Fielda. Ten pochopitelně pro jeho „pohoršení“ neměl úplně pochopení.
„Nevím, zda rozumím vaší otázce, pane poslanče,“ reagoval na Benešíkovu výzvu Field. Britský velvyslanec v Česku pak musel předsedovi Výboru pro evropské záležitosti vysvětlovat, že britští poslanci si mohou pro svůj slib zvolit náboženský text v souladu se svou vírou, nebo si náboženský text vůbec zvolit nemusí. Benešík svůj příspěvek sice posléze smazal, ještě předtím ale britskému diplomatovi stihl napsat, že mu nerozuměl.
Kdo by čekal, že se v tu chvíli lidovecký poslanec alespoň tiše ve své kanceláři propadal hanbou, byl by moc naivní. Svou kritiku britského velvyslance totiž podrobněji rozvinul v rozhovoru s Deníkem N, ve kterém Fielda obvinil z toho, že Čechy považuje za netolerantní. „Podívejte se na jeho vyjádření v minulosti. On nám tady povídá něco o Prague Pride, o tom, jak máme být tolerantní, a nejsme,“ prohlásil mimo jiné.
O tom, proč pan poslanec tak často naráží na homosexuály, nebudu raději spekulovat. Pokud však hledá chlapa, nechť ve svém příštím vystoupení ve sněmovně dvakrát mrkne do kamery. Něco už s kolegy vymyslíme.
Ale stále to nebylo vše. Benešík ještě dodal, že by si měl Field v tomto ohledu zamést před vlastním prahem, a opakovaně se zmínil o tom, že velvyslanec mlčí ohledně islámu. Ten označil za netolerantní náboženství. „Pokud pan velvyslanec nás tady bude poučovat o tom, co je to demokracie, tak ať se podívá do vlastní země. Protože korán rozhodně není demokratický,“ doplnil lidovecký poslanec.
Jeho výroky už odsoudila například lidovecká poslankyně Marie Jílková i předseda strany a vicepremiér Marian Jurečka. „Řeknu k tomu tři jednoduché věci. Nechápu ten tweet, nechápu obsah toho rozhovoru a třetí věc je, že včera, když jsem zjistil, že to je na Twitteru, jsem se panu velvyslanci omluvil,“ řekl Deníku N.
To ale rozhodně nestačí. Benešík svými trapnými urážkami pošpinil nejen lidovce, ale také celou vládu Petra Fialy. Té toho sice můžeme vyčítat mnoho, ale rozhodně to není zahraniční politika. Tu zvládá skvěle. Proto není možné nechat Benešíkovo chování bez reakce. Takto hrubě poškozovat dobré jméno naší země v zahraničí zkrátka není možné. Konec ve Výboru pro evropské záležitosti je proto minimum.
Možná měl Benešík špatný den, možné úplně nezvládl vysoké letní teploty. Řešením ale bylo hned na začátku napsat: Omlouvám se, tohle se fakt nepovedlo. Jenže pan poslanec promeškal příležitost dále mlčet. Zároveň evidentně u lidovců zuří boj o největšího burana, ve kterém se rozhodl Benešík získat první místo. A to poslanec Šimon Heller se svým projevem o hovězím a kuřecím mase loni ve sněmovně při projednávání takzvaného manželství pro všechny mohl dlouho pomýšlet na vítězství. Dnes už má smůlu.
Ne, milá KDU-ČSL, nestačí, když ze sebe uděláte „lidovce pro lidi“ a začnete mluvit o hodnotách. Těmi jsou prý pracovitost, lidskost a ochota pomáhat. Při pohledu na výroky některých vašich členů jen z poslední doby tomu snad nemůže věřit ani poslední propiska v Paláci Charitas. Ochota pomáhat totiž asi platí jen v případě, že jste se zrovna nenarodili s jinou sexuální orientací či nejste jiného vyznání. To vám pak zřejmě část lidovců ani nepodá sklenici vody a bez zájmu vás překročí. Pravděpodobně jde o nějakou novou formu lidskosti.